• Regulamin biblioteki

REGULAMIN BIBLIOTEKI

SZKOLNEGO CENTRUM INFORMACJI (SCI)

1.      Biblioteka szkolna udostępnia zbiory uczniom, nauczycielom, pracownikom administracyjnym szkoły oraz rodzicom uczniów naszej szkoły w czasie określonym corocznym harmonogramem pracy biblioteki.

2.      W bibliotece obowiązuje cisza oraz zakaz spożywania posiłków.

3.      Biblioteka współpracuje z innymi bibliotekami poprzez konkursy czytelnicze i plastyczne, spotkania autorskie.

4.      Biblioteka współpracuje z nauczycielami i wychowawcami naszej szkoły poprzez realizację ścieżki między przedmiotowej czytelniczo - medialnej oraz wspomaganie realizacji programu nauczania i konkursów szkolnych.

Zadania nauczyciela - bibliotekarza

1.      Udostępnianie książek i innych źródeł informacji.

2.      Tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.

3.      Pobudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się.

4.      Organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną.

Biblioteka - SCI składa się z wypożyczalni i czytelni.

1.  Książki wypożycza się bezpłatnie.

2.  Jednorazowo można wypożyczyć dwie książki na okres dwóch tygodni, a lektury na okres 1 miesiąca. Jeśli czytelnik nie przeczytał książki, może poprosić o przedłużenie na następny okres.

3.  W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może zmniejszyć lub zwiększyć liczbę wypożyczanych przez ucznia książek.

4.   Przed wypożyczeniem należy książkę obejrzeć i zwrócić uwagę bibliotekarza na ewentualne uszkodzenia.

5.    Czytelnik ma obowiązek szanować i dbać o wypożyczone książki.

6.  Czytelnik zobowiązany jest odkupić zagubioną lub zniszczoną książkę. Jeśli odkupienie książki jest niemożliwe, powinien oddać inną, wskazaną przez bibliotekarza.

7.      Nie wolno przetrzymywać książek, bo czekają na nie inni.

8.   Uczniowie nagminnie przetrzymujący książki mogą mieć obniżoną ocenę z zachowania.

9.   Na trzy tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego wszystkie książki powinny być obowiązkowo zwrócone.

10. Czytelnicy opuszczający szkołę (uczniowie, pracownicy) zobowiązani są do przedstawienia w sekretariacie szkoły zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.

11.  Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki mogą być przyznawane nagrody na koniec roku szkolnego.

Procedury korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych

1. Uczeń wypożycza podręczniki i materiały edukacyjne na okres roku szkolnego.

2. Rodzic/opiekun prawny oświadcza, że odebrał bezpłatny podręcznik i materiał edukacyjny, zapoznał się z jego stanem i stwierdza, że nadają się do użytkowania.

3. Uczeń dba o podręczniki i materiały edukacyjne, w przypadku ich zagubienia lub zniszczenia, rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do ich odkupienia.

4. Uczeń zobowiązany jest oddać podręczniki i materiały edukacyjne do biblioteki szkolnej, najpóźniej na tydzień przed zakończeniem zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

5. W przypadku zmiany szkoły w trakcie roku szkolnego uczeń zobowiązany jest oddać podręczniki i materiały edukacyjne przed końcem uczęszczania do Szkoły Podstawowej nr 141 im. majora Henryka Sucharskiego.