• PROCEDURA   UZYSKANIA   KARTY   ROWEROWEJ PRZEZ UCZNIÓW
        W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 141 W WARSZAWIE

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej,
        - Ustawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 1997r. Nr. 98, poz. 602 z późniejszymi zmianami)

Cele nauczania:

Głównym celem jest przygotowanie uczniów do bezpiecznego i partnerskiego uczestnictwa w ruchu drogowym jako rowerzysty i wyrobienie poczucia odpowiedzialności za życie i zdrowie własne i innych.

W wyniku działań dydaktyczno – wychowawczych uczniowie powinni:

1. Poznać obowiązujące rowerzystę zasady i przepisy ruchu drogowego.
        2. Poznać zagrożenia występujące w ruchu drogowym i sposoby zapobiegania im.
        3. Posiadać świadomość przestrzegania zasad i przepisów ruchu drogowego.
        4. Umieć postępować na drodze zgodnie z zasadami ruchu drogowego.
        5. Umieć respektować prawa innych.
        6. Poznać sposoby udzielania pierwszej pomocy.

Warunki uzyskania KARTY ROWEROWEJ

W uzyskaniu KARTY ROWEROWEJ uczniowi pomagają wszyscy nauczyciele szkoły, a w szczególności nauczyciele uczący zajęć technicznych, wychowania fizycznego, wychowawcy oraz pielęgniarka szkolna.

Koordynatorem wszystkich działań jest nauczyciel zajęć technicznych.

Do uzyskania karty rowerowej przygotowywani są uczniowie klas V głównie na zajęciach z wychowania komunikacyjnego w ramach przedmiotu: zajęcia techniczne.

• Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek 10 lat.
        • Sprawdzenie kwalifikacji uczniów ubiegających  się o kartę rowerową dokonuj nauczyciel posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego.
        • Sprawdzenie kwalifikacji uczniów odbywa się w szkole podczas zajęć z wychowania komunikacyjnego, na lekcjach przedmiotu zajęcia techniczne z sześciu działów tematycznych (obsługa i wyposażenie roweru, ogólne przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe, manewry w ruchu drogowym, zasady poruszania się na skrzyżowaniach, pierwsza pomoc).
        • Praktyczna nauka oraz  ćwiczenia jazdy rowerem prowadzone są indywidualnie   przez uczniów i ich rodziców   po zajęciach lekcyjnych.
        • Udokumentowania spełnienia wymagań uzyskania karty rowerowej dokonuje się w arkuszu zaliczeń - Załącznik nr 1

W arkuszu tym po uzupełnieniu powinna się znaleźć:

1. Opinia nauczyciela (wychowawcy) wystawiona na podstawie obserwacji zachowań ucznia w czasie pogadanek na lekcji wychowawczej, a także wyjść, wycieczek pieszych.
        2. Zgoda rodziców lub opiekunów na wydanie karty rowerowej.
        3. Znajomość obowiązujących zasad bezpiecznego poruszania się rowerzysty w ruchu drogowym, oraz potwierdzenie posiadanych kwalifikacji, wystawiane przez nauczyciela zajęć technicznych.
        4. Znajomość obowiązkowego wyposażenia roweru, zasadę działania roweru, dbanie o stan techniczny roweru, oraz potwierdzenie stanu technicznego roweru, wystawiane przez nauczyciela zajęć technicznych.
        5. Zasady kierowania rowerem, umiejętności posługiwania się rowerem, wykonywanie poszczególnych manewrów, oraz potwierdzenie posiadanych umiejętności praktycznych, wystawiane w czasie egzaminu na placu manewrowym.
        6. Zachowanie w miejscu wypadku, sposoby udzielania pierwszej pomocy  potwierdzone  przez nauczyciela techniki.

Dodatkowo uczeń jest zobowiązany dostarczyć 1   zdjęcie   legitymacyjne w wyznaczonym terminie.

Egzamin składa się z dwóch części:
        - części teoretycznej
        - części praktycznej

Egzamin teoretyczny odbywa się w formie testu sprawdzającego wiedzę z przepisów ruchu drogowego. Aby go zaliczyć należy uzyskać 80% prawidłowych odpowiedzi.

Uczeń ma prawo do jednej poprawy testu.

Do egzaminu praktycznego przystępuje uczeń, który zaliczył pozytywnie egzamin teoretyczny.

Egzamin praktyczny polega na wykonaniu   następujących zadań egzaminacyjnych:
        • przygotowanie do jazdy i ruszanie z   miejsca,
        • jazda   do przodu   po prostej   i łukach,
        • jazda   po ,, kopercie ”( skręt w prawo, skręt w lewo ),
        • hamowanie i zatrzymanie pojazdu w określonych miejscach,
        • właściwe   reagowanie na znaki.

Sprawdzian umiejętności praktycznych odbywać się będzie w wyznaczonym terminie (koniec maja – początek czerwca) na odpowiednio przygotowanym szkolnym placu manewrowym w obecności komisji egzaminacyjnej. Komisję egzaminacyjną powołuje dyrektor szkoły. W skład komisji, oprócz nauczyciela zajęć technicznych i wychowania fizycznego może być zaproszony policjant z Komendy Policji.

Uczeń zobowiązany jest stawić się na egzamin z rowerem wzorcowo przygotowanym do użytku tj.
        - sprawnym technicznie (przystosowany do wzrostu dziecka),
        - przepisowo wyposażonym.

Uczeń musi posiadać również kask na głowę oraz kamizelkę odblaskową.

Dyrektor szkoły na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń wydaje uczniom nieodpłatnie kartę rowerową.

W sekretariacie przechowywane są potwierdzenia wydanych kart.