Inne działania
2017/18
Poznajemy legendy warszawskie
W świetlicy w Szkole Podstawowej nr 141 w Warszawie w sali nr 31 prowadzony jest cykl zajęć pt. „Poznajemy polskie legendy”. Tekstem do pracy są „Legendy polskie” Wandy Chotomskiej. W zajęciach biorą udział dzieci przebywające danym dniu w świetlicy szkolnej z klas 2a, 2b i 2c. Zajęcia prowadzi wychowawca świetlicy klasy 2b Marta Bryś.
Zajęcia mają charakter dwuczłonowy. Pierwsza część to przeczytanie przez nauczyciela legendy uczniom, omówienie tekstu. Wysłuchanie komentarzy dzieci. Rozmowa na temat bohaterów, dobra i zła, różnych słyszanych wersji legendy. Druga część to wspólne wykonanie pracy plastycznej odnośnie danego tekstu. Grupa pracuje razem, wykonując postać z legendy. Korzystają przy tym z różnych technik plastycznych. Mogą w ten sposób wykazać się własnymi zdolnościami manualnymi, artystycznymi, jak i mają możliwość ćwiczyć umiejętność współpracy z grupie w ramach wspólnego projektu.
Oprócz legend z różnych rejonów Polski ( Legenda o Popielu i Mysiej Wieży, Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy, Legenda o Czarodziejskim Młynku z Wieliczki, Legenda o pięknej pasterce i księciu z Raciborza), zostały opracowane również legendy warszawskie.
09.02.2018r. „Legenda o Bazyliszku”
20.02.2018 „Legenda o Warsie i Sawie”
02.03.2018 „Legenda o Złotej Kaczce”
Ich zadaniem było zapoznanie uczniów z historią Warszawy zawartą w opowiadaniach, dawniej przekazywana z ust do ust, a potem spisaną. Często wywiązywały się między uczniami spory, kto zna
„prawdziwą” wersje danej legendy. Takie rozmowy były bardzo cenne, rozwijały i pogłębiały zainteresowanie uczniów tematem ich miasta. Zajęcia miały również za zadanie pokazać uczniom jak
dawna historia zawarta w opowiadanych dotyka ich bezpośrednio w przestrzeni miejskiej. Bardzo dobrym, zalecanym uzupełnieniem cyklu zajęć byłaby wycieczka śladami postaci z warszawskich legend. Fasada kamienicy na Starym Mieście (Bazyliszek), Pomnik Syrenki na Starym Mieście lub Powiślu (Wars i Sawa), Pałac Ostrogskich (Złota Kaczka). Zajęcia dotyczące kolejnych polskich legend nadal trwają.2016/17
Czytanie
książki “Warszawa jest OK! Przewodnik dla Ciekawskich”.
Maluchy z 0b poznają Warszawę
Zajęcia edukacyjne "Poznajemy Warszawę" w oparciu o mapę Warszawy i Encyklopedię Warszawy
Lekcja otwarta w klasie 6e
Lekcja otwarta w klasie 6e "Prędkość, droga, czas - przemierzanie TRAKTU KRÓLEWSKIEGO". Poza wykonywaniem zadań tekstowych dotyczących prędkości, drogi i czasu uczniowie poprzez oglądanie prezentacji wykonanej w Scratch-u zapoznawali się z ważnymi obiektami znajdującymi się wzdłuż Traktu Królewskiego w Warszawie.
Pogadanka "Wars i Sawa"
Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe rozmawiali na temat legendy "Wars i Sawa". Tą pogadankę utrwalili poprzez obejrzenie filmu oraz wykonanie pracy plastycznej.
"Legendy Warszawskie" - quiz
48 osób z klas drugich zmierzyło się z pytaniami dotyczącymi legend warszawskich.
"Legendy Warszawskie"
Około 60 uczniów klas drugich brało udział w w/w zajęciach czytelniczych, podczas których odbył się pokaz multimedialny o warszawskich zabytkach oraz pogadanki o Warszawie.
Redagowanie działu „ Moja Warszawa”
w gazecie świetlicowej „Świetlicomania” przez uczniów i wychowawców
65-IX-X 2016- „Pieśni Powstańcze”; Pomnik Małego Powstańca
Nr 66-XI-XII 2016-Kapliczka w Parku Skaryszewskim; wystawa prac wyk.przez ucz. kl. 6d z ceramiki nt. „Warszawska Syrenka”
Nr 67-I 2017- Kamienne Schodki; Legenda o Złotej Kaczce Nr 68 2017- W Starej Prochowni; „Brama do historii” w Parku Obwodu Praga AK
Nr 69 2017- „Warszawa i Ja”- o szkolnym spektaklu.
Zajęcia muzyczne
24.10.2016 w sali świetlicowej 18 uczniów klasy3a brali udział we wspólnym muzykowaniu pieśni patriotycznych
Zajęcia plastyczne a) 25.04.2017r. pięciu uczniów klasy 3a wykonywało ilustrację przedstawienia „Warszawa i Ja”
Kącik „Warszawa - moje miasto”
„Symbole Warszawy” 15.12.2016 „Punkty widokowe” 18.01.2017 „Mosty Warszawskie po roku 1945” 01.03.2017 „Zielona Warszawa” 24.04.2017 „Trakt Królewski”
Sonda nt. „Weekend w Warszawie”
15 XI 2016r. uczniowie klas 3a i 3d wzięło udział w sondzie nt. ich sposobów spędzania weekendów w Warszawie
Syrenki Warszawskie
w ramach koła "Klub podróżnika" w dniu 10.11.2016r.
Przedstawienie teatrzyku świetlicowego
W ramach Programu Varsavianistycznego teatrzyk świetlicowy prowadzony przez panią Tamarę Strzemecką przy współpracy z panią Jowitą Jankowską przygotował spektakl pt. „Warszawa i Ja”, który się odbył w dniach: 25.04.2017r. dla klas 0-III i 26.04.2017r. dla klas IV-VI w Szkole Podstawowej nr 141 w Warszawie.
Po występach pani Tamara Strzemecka ogłosiła wewnątrzszkolny konkurs rysunkowy do oglądanego przedstawienia pt. „Warszawa i Ja”. Rysunki zbierane są do 15.05.2017r. Ogłoszenie wyników i ekspozycja nagrodzonych rysunków nastąpi 31.05.2017r. na korytarzu przed świetlicą szkolną.
Po przedstawieniu pani Tamara Strzemecka wystawiła na korytarzu przy świetlicy Szkoły Podstawowej nr 141 w Warszawie ekspozycję plastyczną obiektów zabytkowych Warszawy, która została użyta podczas spektaklu pt. „Warszawa i Ja”. Są wyeksponowane: Syrenka Warszawska, Powiśle, Pałac Kultury i Stare Miasto.
Na pamiątkę wszystkich działań teatrzyku świetlicowego w ramach Programu Varsavianistycznego wykonana została przez panią Tamarę Strzemecką gazetka pt.” Nasz Teatr” ze zdjęć wykonanych podczas przedstawienia pt. Warszawa i Ja” na korytarzu przed świetlicą Szkoły Podstawowej Nr 141 w Warszawie.
Kwietniowa wystawa książek o Warszawie
Warszawska Syrenka
Wystawa prac ceramicznych uczniów klasy 6D Warszawska Syrenka - wykonane w ramach programu Varsavianistyczna Szkoła w czasie warsztatów ceramicznych w Osiedlowym Centrum Plastyki w klubie Wilga na Gocławiu pod kierunkiem p. Renaty Fundeły.
Zapraszamy do oglądania zdjęć Warszawska Syrenka
2b na muzycznym poranku
2 listopada 2016r.( 24) byliśmy na poranku muzycznym w SCEK „ Wspomnienia o Panu Chopinie”. Poznaliśmy najciekawsze informacje z życia artysty i wsłuchiwaliśmy się w jego muzykę. Zwiedziliśmy także Starówkę warszawską.
Gry planszowe
Podczas zajęć cyklicznych- gry planszowe, prowadzonych w czwartki przez cały rok szkolny 2016/17 przez bibliotekarzy graliśmy w gry planszowe związane z Warszawą.