Regulamin Rady Rodziców
REGULAMIN RADY RODZICÓW SZKOLY PODSTAWOWEJ NR 141
IM. MAJORA HENRYKA SUCHARSKIEGO W WARSZAWIE
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
- Regulamin Rady Rodziców określa wewnętrzną strukturę, tryb pracy, tryb przeprowadzenia wyborów oraz zasady gromadzenia i gospodarowania funduszami.
- Ilekroć w regulaminie jest mowa o szkole, należy przez to rozumieć Szkołę Podstawową nr 141 im. Majora Henryka Sucharskiego w Warszawie
- Ilekroć w regulaminie mówi się o rodzicach należy przez to, rozumieć ogół rodziców lub opiekunów prawnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 141 im. majora Henryka Sucharskiego w Warszawie.
- Rada Oddziałowa stanowi reprezentację rodziców i opiekunów uczniów uczęszczających do danego oddziału/klasy
- Rada Rodziców stanowi reprezentację rodziców i opiekunów uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 141 w Warszawie
- Rada Rodziców jest samorządnym organem Szkoły, współdziałającym z Dyrektorem Szkoły, radą pedagogiczną, Samorządem Uczniowskim, organem prowadzącym Szkołę, organem sprawującym nadzór pedagogiczny w realizacji zadań Szkoły.
- Terenem działania Rady Rodziców jest budynek Szkoły, w którym mieści się siedziba Rady Rodziców.
- Rada Rodziców może podejmować działania również w innych miejscach w których przebywają uczniowie w trakcie realizacji przez szkołę zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych
Rozdział 2
Cele i zadania Rady Rodziców
§ 2.
- Podstawowym celem działania Rady Rodziców jest reprezentowanie interesów rodziców poprzez podejmowanie działań, jako organu Szkoły, wynikających z przepisów oświatowych, Statutu Szkoły oraz Regulaminu.
- Rada Rodziców realizuje swoje cele i zadania poprzez:
- pobudzenie aktywności i organizowanie różnorodnych form działalności na rzecz rozwoju Szkoły;
- zapewnienie rodzicom wpływu na działalność Szkoły poprzez wyrażanie i przekazywanie Dyrektorowi Szkoły i innym organom Szkoły, organowi prowadzącemu i organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny stanowiska w sprawach związanych z działalnością Szkoły;
- formułowanie opinii i wniosków w sprawach przewidzianych przepisami prawa oświatowego oraz Statutu Szkoły;
- gromadzenie funduszy niezbędnych dla wspierania działalności szkoły
- finansowe i organizacyjne wspieranie działalności statutowej Szkoły;
- wspieranie działalności Samorządu Uczniowskiego;
- organizowanie współpracy z Dyrektorem Szkoły i nauczycielami Szkoły w celu poprawy jakości ich pracy.
Rozdział 3
Struktura, zasady wyborów, kompetencje i zasady działania Rady Rodziców
oraz jej organów wewnętrznych
§ 3
- Rada Oddziałowa jest wewnętrznym organem wybieranym przez rodziców uczniów poszczególnych oddziałów szkolnych na pierwszym spotkaniu klasowym w danym roku szkolnym.
- Kandydatów do Rady Oddziałowej, za ich zgodą, zgłaszają rodzice uczestniczący w spotkaniu, o którym mowa w ust. 1.
- W skład Rady Oddziałowej wchodzą trzy lub cztery osoby, w tym:
- przewodniczący;
- sekretarz;
- skarbnik.
- Rada Oddziałowa reprezentuje ogół rodziców uczniów danego oddziału szkolnego wobec Dyrektora Szkoły i innych organów Szkoły.
- Do zadań Rady Oddziałowej należy w szczególności:
- realizowanie celów i zamierzeń Rady Rodziców oraz Prezydium Rady Rodziców na terenie danego oddziału szkolnego;
- prezentowanie opinii i wniosków formułowanych przez rodziców uczniów oddziału szkolnego wobec Dyrektora Szkoły i nauczycieli;
- występowanie z wnioskami, w tym dotyczących organizacji pracy Szkoły oraz oceny pracy dorobku zawodowego nauczycieli, do Rady Rodziców i Prezydium Rady Rodziców oraz opiniowanie ich uchwał;
- informowanie rodziców uczniów oddziału szkolnego o działaniach Rady Rodziców i Prezydium Rady Rodziców, a także o wynikach działań kontrolnych Komisji Rewizyjnej Rady Rodziców.
- Pracami Rady Oddziałowej kieruje jej przewodniczący, a w razie jego nieobecności sekretarz.
§ 4.
- W skład Rady Rodziców wchodzi po jednym przedstawicielu Rad Oddziałowych wybranych przez zebranie rodziców uczniów każdego oddziału w tajnych wyborach.
- Wybory zarówno do Rad Oddziałowych jak i przedstawiciela do Rady Rodziców przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w danym roku szkolnym
- Wybory do Rad Oddziałowych i przedstawicielka do rady Rodziców przeprowadza się w głosowaniu tajnym
- Zebranie, podczas którego dokonuje się wyboru przedstawiciela do Rady Rodziców spośród członków Rady Oddziałowej, prowadzi rodzic wybrany w głosowaniu jawnym jako przewodniczący zebrania.
- Dla przeprowadzenia tajnych wyborów zebranie klasowe wybiera komisję skrutacyjną w składzie co najmniej 3 osób. W celu przeprowadzenia tajnego głosowania komisja skrutacyjna sporządza karty do głosowania, rozdaje je rodzicom uczestniczącym w zebraniu i zbiera je.
- Wybór następuje zwykłą większością głosów. Głos jest ważny, jeżeli na liście do głosowania głosujący wskazał nie więcej niż jednego kandydata.
- W przypadku, gdy dwóch lub więcej kandydatów uzyskało tę samą liczbę głosów, przeprowadza się głosowanie ponowne na tych kandydatów.
- Sprawy związane z procedurą wyborczą nieregulowane w Regulaminie rozstrzyga zebranie rodziców uczniów danego oddziału szkolnego.
- Odwołanie członka Rady Rodziców może nastąpić w czasie każdego zebrania rodziców uczniów oddziału szkolnego na pisemny wniosek ¼ liczby rodziców uczniów oddziału zwykłą większością głosów w głosowaniu tajnym przy obecności co najmniej połowy rodziców uprawnionych do głosowania.
- W przypadku wygaśnięcia mandatu członka Rady Rodziców przeprowadza się wybory uzupełniające w trybie określonym w ust. 1–7.
- Kadencja Rady Oddziałowej i Rady Rodziców trwa 1 rok.
- W skład Rady Oddziałowej i Rady Rodziców nowej kadencji mogą wchodzić osoby będące członkami Rady Oddziałowej i Rady Rodziców w poprzednich kadencjach.
- Ustępująca Rada Rodziców działa do czasu pierwszego zebrania nowej Rady Rodziców.
- Rada Rodziców na pierwszym posiedzeniu w każdym roku szkolnym wybiera, w głosowaniu jawnym:
- Prezydium Rady Rodziców;
- Komisję Rewizyjną Rady Rodziców.
- Członkowie Rad Oddziałowych, Rady Rodziców, Prezydium Rady Rodziców oraz członkowie Komisji Rewizyjnej Rady Rodziców mogą być odwołani ze swych funkcji przed upływem kadencji, jeśli gremia, które dokonały ich wyboru postanowią ich odwołać.
- W przypadku wygaśnięcia przed upływem kadencji mandatu członka Rady Oddziałowej, Rady Rodziców, Prezydium Rady Rodziców lub Komisji Rewizyjnej Rady Rodziców wskutek rezygnacji, odwołania albo śmierci członka, przeprowadza się wybory uzupełniające.
§ 5.
- Rada Rodziców działa poprzez zebrania plenarne oraz organy wewnętrzne zgodnie z ich kompetencjami.
- Zebrania zwyczajne Rady Rodziców zwołuje się co najmniej 3 razy w roku szkolnym, z tym, że pierwsze zebranie zwołuje dotychczasowy przewodniczący nie później niż do końca października każdego roku.
- O terminie, miejscu i proponowanym porządku zebrania zawiadamia się członków Rady Rodziców co najmniej 7 dni przed planowanym terminem zebrania w sposób zapewniający dotarcie informacji (wywieszenie ogłoszenia na tablicy Rady Rodziców w Szkole, przekazanie pisemnej informacji dzieciom, zamieszczenie informacji na stronie internetowej Szkoły).
- W uzasadnionych przypadkach może być zwołane zebranie nadzwyczajne po zawiadomieniu członków Rady Rodziców najpóźniej 1 dzień przed terminem zebrania.
- Zebranie Rady Rodziców zwołuje sekretarz, na wniosek Przewodniczącego, Prezydium Rady Rodziców, poszczególnych rad oddziałowych lub Dyrektora Szkoły.
- Zebranie Rady Rodziców odbywa się bez względu na liczbę obecnych.
- Terminy oraz tryb zwoływania zebrań, o których mowa w ust. 2–5, stosuje się odpowiednio do zebrań Prezydium Rady Rodziców, Komisji Rewizyjnej Rady Rodziców i rad oddziałowych.
- Uchwały Rady Rodziców, Prezydium Rady Rodziców, Komisji Rewizyjnej Rady Rodziców i Rad Oddziałowych podejmowane są zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy liczby członków w głosowaniu jawnym.
- W przypadku równej liczby głosów o podjęciu uchwały decyduje głos przewodniczącego
- Uchwały Rady Rodziców mogą być podejmowane w głosowaniu tajnym po przyjęciu w głosowaniu jawnym formalnego wniosku w sprawie tajności głosowania
- W zebraniach Rady Rodziców, Prezydium Rady Rodziców i Komisji Rewizyjnej Rady Rodziców mogą brać udział, z głosem doradczym, zaproszone osoby przez Prezydium Rady Rodziców.
§ 6.
- Kompetencje Rady Rodziców określają przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) i jej nowelizacja z dnia 11 kwietnia 2007 r., ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) oraz aktów wykonawczych do tych ustaw.
- Do kompetencji Rady Rodziców należy:
- występowanie we wszystkich sprawach dotyczących Szkoły do Dyrektora Szkoły oraz pozostałych organów Szkoły, a także do organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór nad Szkołą;
- uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczego Szkoły i programu profilaktyki;
- opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez Dyrektora Szkoły;
- opiniowanie szkolnego zestawu programów nauczania i podręczników;
- opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia i wychowania;
- opiniowanie możliwości podjęcia w Szkole działalności przez stowarzyszenie lub inną organizację, w szczególności organizację harcerską;
- udział w określaniu wzoru jednolitego stroju noszonego przez uczniów na terenie Szkoły;
- występowanie z wnioskami o dokonanie oceny pracy nauczycieli i Dyrektora Szkoły;
- wybór przedstawicieli rodziców do komisji oraz innych ciał, w których przepisy przewidują udział przedstawicieli rodziców uczniów Szkoły;
- uchwalanie corocznego preliminarza Rady Rodziców lub jego zmian;
- zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego Rady Rodziców po zbadaniu sprawozdania przez Komisję Rewizyjną Rady Rodziców i przedstawieniu przez nią opinii w tej sprawie;
- wykonywanie innych uprawnień przewidzianych przez przepisy Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z poźn. zm., Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela oraz akty wykonawcze do tych ustaw.
§ 7.
- Prezydium Rady Rodziców wykonuje wszystkie zadania i kompetencje Rady Rodziców pomiędzy jej zebraniami, z wyłączeniem spraw wymienionych w § 6 ust. 2 pkt i).
- W skład Prezydium Rady Rodziców wchodzą:
- przewodniczący,
- wiceprzewodniczący,
- sekretarz,
- skarbnik,
- członek.
- Do podstawowych zadań Prezydium Rady Rodziców należy:
- bieżące kierowanie pracami Rady Rodziców w okresie miedzy zebraniami;
- realizacja preliminarza Rady Rodziców;
- wykonywanie uchwał Rady Rodziców;
- opiniowanie dorobku zawodowego nauczycieli za okres stażu z uwzględnieniem opinii rad oddziałowych;
- koordynowanie prac rad oddziałowych;
- tworzenie stałych lub doraźnych komisji spośród członków Rady Rodziców, innych rodziców i osób spoza Szkoły dla wykonania określonych zadań oraz nadzór nad pracami komisji;
- zatrudnianie osób (zlecanie usług) niezbędnych dla realizacji zadań Rady Rodziców w tym ustalanie wynagrodzenia oraz zakresu czynności i odpowiedzialności;
- kontrola i zarządzanie funduszami Rady Rodziców.
- Prezydium Rady Rodziców reprezentuje Radę Rodziców i ogół rodziców uczniów Szkoły wobec Dyrektora Szkoły i innych organów Szkoły oraz poza Szkołą.
- W imieniu Rady Rodziców dokumenty skutkujące zobowiązaniami finansowymi popisują dwaj członkowie Prezydium Rady Rodziców.
- Pracami Rady Rodziców i Prezydium Rady Rodziców kieruje przewodniczący a w razie jego nieobecności v-ce przewodniczący .
- Zadaniem przewodniczącego jest kierowanie całokształtem Rady Rodziców, a w szczególności:
- opracowanie projektu planu działalności z planem finansowym na dany rok szkolny z uwzględnieniem zamierzeń rad oddziałowych oraz zadań wynikających z planu dydaktyczno-wychowawczego i przedstawienie go do zatwierdzenia Radzie Rodziców;
- prowadzenie zebrań Rady Rodziców oraz Prezydium
- dokonywanie podziału zadań i obowiązków wiceprzewodniczącego i członka Prezydium Rady Rodziców;
- określanie zadań komisji stałych i doraźnych;
- przedstawianie opinii i postulatów Rady Rodziców wobec Dyrektora Szkoły i rady pedagogicznej;
- reprezentowanie Rady Rodziców na zewnątrz.
- Zadaniem sekretarza jest:
- opracowanie harmonogramu prac i zebrań oraz kierowanie jego realizacją;
- organizowania przygotowania prac i zebrań Prezydium Rady Rodziców;
- nadzorowanie terminowości prac komisji, prowadzenie korespondencji i dokumentacji zebrań w tym protokołowanie oraz zapewnienie jej przechowywania.
- prowadzenie korespondencji i dokumentacji Rady Rodziców oraz Prezydium
- Zadaniem skarbnika jest:
- prowadzenie ewidencji dochodów i wydatków Rady Rodziców Szkoły
- prowadzenie całokształtu działalności finansowo-gospodarczej, a w szczególności wypełnianie obowiązków określonych przepisami prowadzenia gospodarki finansowej i rachunkowości;
- koordynowanie prac skarbników rad oddziałowych w odniesieniu do Rady Rodziców;
- akceptowanie i zatwierdzanie do realizacji dokumentów finansowych przedkładanych Radzie Rodziców
§ 8.
- Komisja Rewizyjna Rady Rodziców jest organem sprawującym kontrolę nad działalnością Prezydium.
- W skład Komisji Rewizyjnej Rady Rodziców wchodzą:
- przewodniczący,
- sekretarz,
- członek.
- Do kompetencji Komisji Rewizyjnej Rady Rodziców należy w szczególności:
- kontrolowanie co najmniej raz w roku całokształtu działalności finansowej Prezydium Rady Rodziców pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami;
- przedstawianie Radzie Rodziców informacji i wniosków wynikających z przeprowadzonych kontroli;
- opiniowanie rocznego sprawozdania finansowego Rady Rodziców;
- wykonywanie innych zadań kontrolnych zleconych przez Radę Rodziców.
§ 9.
- Rada Rodziców, Komisja Rewizyjna Rady Rodziców i Prezydium Rady Rodziców dokumentują swoje zebrania i podejmowane podczas zebrań czynności w formie protokołu.
- Protokół oraz uchwały podpisuje przewodniczący i sekretarz.
- Rada Rodziców raz w roku składa ogółowi rodziców szkoły pisemne sprawozdanie ze swojej działalności wraz z informacją o wynikach działań kontrolnych Komisji Rewizyjnej Rady Rodziców.
- Dokumentacja z pracy Rady Rodziców, Komisji Rewizyjnej Rady Rodziców i Prezydium Rady Rodziców przechowywana jest w sekretariacie Szkoły.
Rozdział 4
Zasady gromadzenia i gospodarowania funduszami Rady Rodziców
§ 10.
- Źródłem funduszy Rady Rodziców są:
- dobrowolne składki rodziców Szkoły;
- darowizny od innych osób fizycznych oraz osób prawnych;
- dochody z innych źródeł.
- Wysokość składki rocznej w każdym roku szkolnym ustala Rada Rodziców na wniosek Prezydium Rady Rodziców.
- Rodzice mogą indywidualnie zadeklarować wyższą składkę niż ustalona przez Radę Rodziców.
- Rodzice wpłacają składkę jednorazowo, półrocznie, kwartalnie według swojego uznania i możliwości.
- Zbieraniem składek następuje poprzez wpłaty rodziców na podane do publicznej wiadomości konto Rady Rodziców albo poprzez skarbników rad oddziałowych, którzy następnie dokonują wpłaty na konto Rady Rodziców.
- Fundusze, o których mowa w pkt. 1, mogą być wydatkowane na:
- wspieranie celów statutowych Szkoły,
- udzielanie szkole pomocy materialnej w zakresie realizacji programu wychowania i opieki nad uczniami.
- dofinansowanie konkursów i imprez o charakterze ogólnoszkolnym dedykowanych do uczniów szkoły
- nagrody rzeczowe dla wyróżniających się uczniów; laureatów konkursów szkolnych; laureatów imprez sportowych organizowanych przez szkołę
- poprawę bazy materialnej szkoły
- częściowe sfinansowanie wycieczek szkolnych – tylko i wyłącznie na podstawie umotywowanego wniosku złożonego przez Radę Oddziałową lub wychowawcę
- finansowanie własnych projektów Rady Rodziców
- inne cele realizowane uchwałą Rady Rodziców
- Pisemne wnioski o przyznanie środków z funduszu Rady Rodziców mogą składać:
- Dyrektor Szkoły;
- Rady Oddziałowe;
- Samorząd Uczniowski.
§ 11.
- Podstawą działalności finansowej Rady Rodziców jest roczny preliminarz.
- Ujęte w preliminarzu kwoty powinny wynikać z odpowiednich kalkulacji szczegółowych.
- W działalności finansowej Rady Rodziców obowiązują zasady celowego i oszczędnego gospodarowania środkami społecznymi.
- Do wydatkowania środków publicznych stosuje się przepisy o finansach publicznych.
§ 12.
- Zasady rachunkowości oraz obiegu dokumentów finansowych regulują odrębne przepisy.
Rozdział 5
Przepisy końcowe i zmiany Regulaminu
§ 13.
- Uchwalenie Regulaminu i jego późniejszych zmian następuje w drodze uchwały poprzez zatwierdzenie przedłożonego projektu lub zmian do niego przez Radę Rodziców bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Rady Rodziców
§ 14.
- Rada posługuje się pieczątką o treści:
"R A D A R O D Z I C Ó W
przy Szkole Podstawowej Nr 141
ul. Szaserów 117, tel. 610-67-72
04-349 Warszawa"
§ 15.
- Sprawy nie uregulowane w Regulaminie rozstrzyga Rada Rodziców, w drodze uchwały, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia Uchwały przez Radę Rodziców o uchwaleniu Regulaminu Rady Rodziców.