Arciwum - rok szkolny 2016/17
Rok szkolny 2016/17
Szkoła w koronie
W roku szkolnym 2016/ 2017 nasza szkoła przystąpiła do warszawskiego projektu „Szkoła w Koronie”. Jego celem jest rozwijanie kompetencji naukowych oraz promocja nauk humanistycznych, w szczególności historii.
W ramach realizacji tego przedsięwzięcia trzy klasy z naszej szkoły – 5a, 6b i 6c przeszły przez 3 ścieżki edukacyjne:
-
-
Pierwszy etap „Odkrywam” miał na celu rozbudzenie zainteresowań uczniów prowadzeniem badań naukowych, odkrywaniem przeszłości. Ścieżka ta przedstawia historię jako naukę o człowieku, a co za tym idzie, o nas samych, o tym jak podejmujemy decyzje, jaka jest ich waga, jaki wpływ ma przeszłość na otaczającą nas teraźniejszość. W ramach tej ścieżki każda klasa uczestniczyła w 3 warsztatach tematycznych zorganizowanych w szkole, prowadzonych przez wykładowców Fundacji Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii.
-
Drugi etap „Tworzę” rozbudza zainteresowania naukowe uczniów w sposób czynny – pod okiem nauczyciela wspieranego przez wykładowcę Fundacji - w grupach przygotowują oni własny historyczny projekt badawczy.
-
Trzeci etap „Wiem” pozwala na sprawdzenie zdobytej wiedzy i zweryfikowanie umiejętności. Każdy uczeń samodzielnie rozwiązywał quiz sprawdzający stan wiedzy z wcześniejszych etapów.
-
Poziom wiedzy uczniów i wykonane pracy zostały wysoko ocenione przez komisję nadzorującą przebieg projektu.
Nasza szkoła otrzymała dyplom uczestnictwa i tytuł „Szkoła w Koronie”.
Klasa 4b w Centrum Pieniądza
20 czerwca b.r. odbyła się wycieczka programowa uczniów klasy 4b do Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira Skrzypka w Warszawie. Uczniowie pozyskali mnóstwo cennych informacji na temat historii pieniądza oraz bankowości polskiej. Poznali również nowoczesne systemy płatnicze, rozliczenia międzybankowe, sposoby zabezpieczania banknotów i sprawdzania ich autentyczności oraz wymiany zniszczonych banknotów. Uczniowie mieli okazję wejść do skarbca bankowego i dotknąć prawdziwej sztaby złota, wejść do wnętrza samochodu transportującego pieniądze. Wycieczka do Centrum Pieniądza to niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczestników. Uczniowie poznali również uwarunkowania polityczne i gospodarcze, które w znaczący sposób wpływają na wartość i formę pieniądza i zmieniają je.
Więcej zdjęć: https://goo.gl/photos/xoDExzCDukrGdznC8
Piknik rodzinny na przystani SUM
10 czerwca 2017r. na przystani SUM przy Wale Miedzeszyńskim 297 odbył się Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Organizatorem był Polski Związki Wędkarski Koło nr 4 PZW Praga Południe. W pikniku wzięli udział uczniowie, którzy wykonali prace plastyczne nt. „Rzeka , jezioro, zalew dla ludzi i zwierząt; ryby polskich wód” oraz rodzeństwo i opiekunowie (53 osoby). Szkołę reprezentowała pani Małgorzata Akolińska. Pogoda była wspaniała. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: konkurencje sportowe, łowienie wędką prezentów oraz biesiadę przy grillu. Najzabawniejsze okazały się zawody wędkarskie. Pod okiem profesjonalnych sędziów wędkarstwa dzieci łowiły ryby wędkami. Złowione rybki były wypuszczane do wody. Zwycięzcy zawodów otrzymali dyplomy i puchary. Impreza bardzo się spodobała uczniom i rodzicom. Było naprawdę super!
Więcej zdjęć: https://goo.gl/photos/apQFdaU63TUtnFx38
Wyniki konkursu plastycznego "Jem owoce i jarzyny bo to same witaminy"
w ramach realizacji programu edukacyjnego "Zdrowy uczeń".
Organizatorem konkursu jest Centrum Medycyny Szkolnej Warszawa ul. Ostrołęcka 4
Laureaci
I miejsce Filip Brodowski kl. 6c
II miejsce Jan Szczotka kl. 6d
II miejsce Aleksandra Murawska kl. 6dSerdecznie gratulujemy: Ewa Szlage organizator i Renata Fundeła- Kozanowska współorganizator
Teatr Iluzji Aleksandra Tkacza
5 czerwca b.r. uczniowie naszej szkoły byli obserwatorami niezwykłej magii pokazanej przez Teatr Iluzji.
Był to prezent dla naszych Milusińskich od RADY RODZIÓW z okazji Dnia Dziecka.
Aleksander Tkacz rozpoczął pracę iluzjonisty już w 1988 r. Uwielbiał uczyć dzieci prostych trików przez co mogli czuć się czarodziejami.
Na dzisiejszym występie byliśmy świadkami m. in. wyczarowywania przedmiotów, zamiany osób w zamkniętej skrzyni, latającego stolika oraz przecięcia piłą osoby z widowni.
Pokazy te przeniosły nas w świat magii, fantazji i czarów, których brakuje nam w codziennym życiu szkolnym.
Po spotkaniu z tym prawdziwym mistrzem trudno aż uwierzyć, że to tylko iluzja...
Więcej zdjęć: Teatr Iluzji
Dzień Dziecka, Dzień Sportu
1 czerwca - upragniony dzień dzieci. To właśnie tego dnia są najważniejsi.
Aby tego dnia byli uśmiechnięci, zespół nauczycieli wychowania fizycznego przygotował moc atrakcji sportowych.
Odbył się również heppening "Jak nie czytam, jak czytam", który przygotowały panie bibliotekarki.
Turniej łamigłówek matematycznych
Przez cały rok szkolny 2016/2017 uczestnicy Klubu Łamigłówek Logicznych zmagali się z zagadkami zręcznościowymi i logicznymi. Rywalizowali w konkurencji perfekcyjnej znajomości tabliczki mnożenia, rozwiązywali SUDOKU, STRIMKO i krzyżówki liczbowe, grali w 3 kupki, układali wesołe sześciany i wzory z cegiełek oraz pokonywali problemy zapałczane. Ćwiczyli spostrzegawczość w grze memory (online). Za każdą konkurencję zdobywali punkty.
W całorocznym Turnieju Łamigłówek Logicznych:
I miejsce zdobył najmłodszy uczestnik klubu Franciszek Pływaczewski z klasy 2d,
II miejsce wywalczyła Dominika Gawrylczyk z klasy 4c,
III miejsce – Jan Piwiński z klasy 5d.
Gratuluję zwycięzcom.
Opiekun klubu
Elżbieta Wróblewska
Więcej zdjęć:
https://goo.gl/photos/ka25hY8wFc2EKvme8
Turniej układania kostki Rubika
1 czerwca - Dzień Dziecka, Dzień Sportu oraz dzień wyłonienia szkolnego mistrza układania kostki Rubika.
W trzech konkurencjach "Kto pierwszy", "Podaj dalej" oraz "Najlepszy czas" wzięło udział dziesięciu zawodnków z klas II-VI. Zmagali się oni z układaniem kostki 2x2, 3x3 oraz piramidy.
Miło nam poinformować, że SZKOLNYM MISTRZEM w układaniu kostek Rubika został PAWEŁ RAMUT.
Organizatorką konkursu była Pani Elżbieta Wróblewska.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:)
Elżbieta Wróblewska, Monika Korczak
Więcej zdjęć: TURNIEJ UKŁADANIA KOSTKI RUBIKA
Inni, a jednak tacy sami
Od 22 do 29 maja uczestniczyliśmy w projekcje „Inni, a jednak tacy jak my” poświęconym tematyce tolerancji. Projekt służy wzajemnemu zrozumieniu, rozwija poczucie tolerancji poprzez zdobywanie wiedzy na temat codziennych sytuacji życiowych osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Na zakończenie projektu zaprosiliśmy do nas uczniów ZSS nr 90 do wspólnej zabawy. Najpierw obejrzeliśmy przygotowane przez gości i gospodarzy prezentacje artystyczne, potem wspólnie bawiliśmy się na boisku szkolnym. Okazało się, że odmienność naszych gości nie przeszkadzała w dobrej zabawie.
Autograf zdobyty:)
W sobotę na Warszawskich Targach Książki reprezentacja 5 b zdobyła autograf pana Marcina Szczygielskiego, autora lektury ,,Za niebieskimi drzwiami ".
Spotkanie z Panią "Ulą"
18 maja uczniowie kilku klas naszej szkoły mieli wyjątkową okazję spotkać się ze świadkiem historii sprzed lat. Gościem, który przybliżył uczniom trudny okres II wojny światowej i Powstania Warszawskiego była zasłużona warszawianka Pani Urszula Katarzyńska pseudonim "Ula".
W Komisariacie Rzecznym Policji
"Szkoda, szkoda tylko woda
Kto w niej pływać nie uczony
Nawet taka bardzo młoda
Nawet taki bardzo młody"W ramach projektu edukacyjnego "Akademia Nadwiślańska" uczniowie naszej szkoły z klas IV – VI odwiedzili Komisariat Rzeczny Policji. Zdobyli wiedzę dotyczącą bezpiecznego wypoczynku nad wodą, poznali pracę ratowników, zapoznali się ze znakami występującymi nad wodą i przypomnieli sobie, jak prawidłowo wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia.
Zapraszamy na następne ciekawe wydarzenia promujące Rok Wisły.
Więcej zdjęć: AKADEMIA NADWIŚLAŃSKA
Beata Dylska i Jolanta Szczeblewska
ZIELONA SZKOŁA – BIESZCZADY – KL. 5C I 5D
W Bieszczadach na Przełęczy Wyżnej pod Połoniną Wetlińską jest pomnik, dwie skały połączone symboliczną bramą. Na pomniku widnieje fragment wiersza.:
"W górach jest wszystko co kocham
I wszystkie wiersze są w bukach
Zawsze kiedy tam wracam
Biorą mnie klony za wnuka."(J. Harasymowicz)
Nasza zielona szkoła... Wiatr z połonin, tajemniczy zamek w Lesku, lochy, emocje, przestrzeń i wolność. Niesamowite przeżycia... Historie o wilkach, rysiach, niedźwiedziach i bieszczadzkich zakapiorach... Zagubione cerkwie i kapliczki przydrożne... Bieszczadzkie morze nad Soliną... I wiele innych atrakcji w górach, które mają duszę, które poznaliśmy i polubiliśmy.
Byliście dzielni i wspaniali!
Dziękuję Wam i opiekunom. Pani Agnieszce Łabenckiej, Elżbiecie Wróblewskiej i Beacie Urbańskiej.
Do zobaczenia na szlaku...
Więcej zdjęć: zielona szkoła BIESZCZADY 2017
Beata Dylska
Zielona szkoła klas 4b oraz 5b
PODHALE
8 maja b.r., klasy 4b oraz 5b wyjechały na zieloną szkołę do Zakopanego. Zebraliśmy się o 8:15 przed szkołą i gdy wszyscy byli już gotowi, wyruszyliśmy.
Po paru godzinach jazdy autokarem, zatrzymaliśmy się w Bochni, by zwiedzić kopalnię soli, gdzie zobaczyliśmy unikatowe komory solne, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze. Część trasy pokonaliśmy pieszo, a część kolejką. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn, gdzie znajduje się restauracja, sklep z pamiątkami, boisko sportowe, plac zabaw.Gdy dojechaliśmy na miejsce, wszyscy byli padnięci. Najpierw poszliśmy zjeść obiado-kolację, bo każdy był głodny po tylu godzinach w trasie. Następnie zapoznaliśmy się z naszymi pokojami i rozpoczęło się rozpakowywanie.
W następnych dniach wędrowaliśmy po Dolinie Kościeliskiej oraz po Rusinowej Polanie w Tatrach Wysokich.
Po tych wycieczkach bawiliśmy się na dyskotece oraz graliśmy w Milionerów.
Byliśmy też na Gubałówce, gdzie wjechaliśmy specialną kolejką wąskotorową. Z Gubałówki przeszliśmy na Butorowy Wierch skąd zjechaliśmy kolejką górską.
Na Wielkiej Krokwii nie skakaliśmy, ale naszym oczom ukazała się panorama Zakopanego. Wjeżdżaliśmy tam wyciągiem, więc, chyba nigdy tego nie zapomnimy.
Mieliśmy czas wolny na Krupówkach, gdzie było bardzo ładnie. Aquapark, w którym mieliśmy okazję popływać, był najlepszym miejscem na odpoczynek po ciężkich wędrówkach.
Nie zabrakło również zabaw sportowych, takich jak przejażdżka quadem czy mecz w pompowanych kulach.
Przed ostatnią nocą wspólny czas spędziliśmy przy ognisku.
Ostatniego dnia przybyliśmy do Krakowa, by zwiedzić Wawel. Widzieliśmy Zamek Wawelski, wiele grobów rozmaitych ważnych ludzi i ich rodzin.
Byliśmy nawet w Kościele Mariackim. Jego wnętrze było bogato zdobione i miało wiele pięknych malunków i witraży.
Wysłuchaliśmy hejnału z wieży kościoła. Potem był czas na pamiątki w Sukiennicach.
Lecz wszystko, co dobre szybko się kończy. 12 maja wróciliśmy do Warszawy:)
Tu zobacz więcej zdjęć: PODHALE - 4b, 5b
DZIELNICOWY KONKURS RECYTATORSKI "MAGIA SŁOWA"
„Wszystko jest poezją, każdy jest poetą".
(E. Stachura)
Podczas oficjalnej uroczystości laureatki z naszej szkoły odebrały nagrody i dyplomy.
Miały też okazję jeszcze raz zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie przed jurorami i publicznością.
Gratulacje!
Beata Dylska
Konkurs Wiedzy o Prawie
25 kwietnia b.r. troje uczniów reprezentowało naszą szkołę podczas "Konkursu Wiedzy o Prawie".
Konkurs wymagał znajomości dokumentów szkolnych, Konstytucji RP oraz książki "Przychodzi uczeń do prawnika". Nasi reprezentanci wykazali się niezwykłą wiedzą z zakresu prawa.
Gratuluję Wam wiedzy.
Monika Korczak
Warszawa i ja
Dzisiaj Dzieci z naszej szkoły wraz z Panią Tamarą Strzemecką zaprezentowały przedstawienie pod tytułem "Warszawa i ja".Widzowie byli pod wrażeniem.
Rajd "Śladami Dzieci Janusza Korczaka" - klasa 5
„Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało”.
Janusz KorczakNa starcie przy ul. Gibalskiego otrzymaliśmy zadania do wykonania i opis rajdu. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Żydowski, gdzie przy pomniku Janusza Korczaka i jego dzieci wykonaliśmy zadania rajdowe. Odwiedziliśmy również Grób Ludwika Zamenhoffa – inicjatora i twórcy języka esperanto.
Następnym punktem rajdu był Dom Dziecka przy ul. Jaktorowskiej 6, którego dyrektorem był Janusz Korczak.
Kolejne punkty wędrówki po Warszawie Śladami Dzieci Janusza Korczaka były m.in. przy: skwerze przed Pałacem Kultury, na Placu Grzybowskim, ul. Anielewicza.
Meta Rajdu znajdowała się na Umschlagplatzu, skąd Żydzi wywożeni byli do Treblinki. Tu skończyła się też droga Janusza Korczaka i jego dzieci. „Stary Doktor” był wówczas razem z nimi. I to on przeprowadził je wszystkie na drugą stronę.
Dzięki współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy uczniowie klasy 5d wzięli udział w niezapomnianej lekcji historii, gdy dla żydowskich dzieci skończył się świat.
Więcej zdjęć: Śladami Dzieci Janusza Korczaka
Beata Dylska
Tak, POMAGAM
"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi."
-Jan Paweł IIPrzed Świętami Wielkanocnymi uczniowie klasy 5d wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Caritasu pod hasłem „Tak, POMAGAM!”.
Zbieraliśmy artykuły codziennej potrzeby z których zostały przygotowane paczki, a następnie trafiły one do osób z rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i chorych oraz do placówek prowadzonych przez diecezjalne Caritas.
Zbiórka była rekordowa, dzięki zaangażowaniu uczniów w tak szczytny cel, jak również wsparciu nauczycieli i rodziców.
Więcej zdjęć: Tak, POMAGAM
Dziękujemy.
Beata Dylska i klasa 5d
Jaka zmiana...
Nadzieja jest zawsze
20 kwietnia br. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Hospicjum przy ul. Tykocińskiej w Warszawie: Księdzem Dyrektorem i psychologiem.
A w szkole świątecznie i wesoło...
FESTYN RODZINNY
Festyn w SP 141 zakończony.
1 kwietnia 2017 roku odbył się w naszej szkole coroczny Festyn Rodzinny. Uczniowie, rodzice, dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy szkoły wspólnie zorganizowali wiele atrakcji. Zapachy deserów i przekąsek roznosiły się po całej szkole. Na niejednym stoisku można było skosztować zdrowych, smacznych oraz słodkich smakołyków, a następnie spalić nadmiar kalorii szlifując formę w miasteczku rowerowym czy biorąc udział w zabawach sportowych. Szukając szczęścia warto było odwiedzić loterię fantową, spróbować własnych sił w grach planszowych i stolikowych oraz zmierzyć się z wielkimi puzzlami przedstawiającymi znane miejsca i zabytki Warszawy. Można było nabyć lub własnoręcznie przygotować ozdoby świąteczne, bądź wziąć udział we wszelkiego rodzaju zajęciach plastycznych i artystycznych, jak również spędzić niezapomniane chwile pozując do zdjęć w Foto – budce czy ze znanymi postaciami.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz udział i zapraszamy w przyszłym roku.
Zobacz zdjęcia: FESTYN RODZINNY
Ilustrowany słownik angielsko-polski
Ze zniecierpliwieniem czekamy na wyniki konkursu "Ilustrowany słownik angielsko- polski" zorganizowanego przez Panie Anetę Bachanek i Małgorzatę Popik. Słowniki tworzyli Uczniowie klas drugich i trzecich. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie.
Konkurs Wiedzy o Prawie
24 marca b.r. chętni uczniowie klas 4-6 wzięli udział w I etapie drugiej edycji ogólnopolskiej akademii "Konkursu Wiedzy o Prawie", który odbywa się pod Patronatem Rzecznika Praw Dziecka. I etap składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą z zakresu prawa.
Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Sylwia Młyńska - radca prawny firmy Clever One.
Bardzo serdecznie dziękujemy za ogromną pomoc w przeprowadzeniu konkursu.
Serdecznie gratulujemy wszystkim biorącym udział w konkursie.
Jesteście WIELCY:)
Monika Korczak, Joanna Jaczewska
Mam Talent
21 i 22 marca witaliśmy w naszej szkole wiosnę, prezentując uzdolnienia naszych uczniów. Odbyły się dwie tury imprezy "Mam talent" - 21 marca dla klas młodszych, następnego dnia - dla klas starszych.
Odbył się również konkurs na najlepsze wiosenne przebranie. Laureaci różnych konkursów zostali nagrodzeni za swoje dokonania. Wszystkim występującym i nagrodzonym gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.
Więcej zdjęć: MAM TALENT
Iwona Kutyła, Beata Dylska, Katarzyna Uhma
Obchody Dnia Św. Patryka
17. marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Św. Patryka. Na ścianach wisiały dekoracje, a uczniowie ubrani byli na zielono. Nauczyciele języka angielskiego wraz z Samorządem Uczniowskim starali się przybliżyć tradycje związane z tym dniem oraz zapoznać z kulturą i folklorem Szmaragdowej Wyspy.
Dzień Wody
Z okazji Światowego Dnia Wody oddziały przedszkolne brały udział w warsztatach organizowanych przez Centrum Działań Ekologicznych Źródła pt. "Niebieska planeta - warsztat o wodzie". Dzieci dowiedziały się dlaczego Ziemia nazywana jest niebieską planetą oraz ile wody zużywamy na co dzień do poszczególnych czynności i jak możemy wodę oszczędzać. Obejrzały również pokaz, który wykazał jak niewiele na Ziemi jest wody słodkiej i przy okazji poznali życie codzienne w Ghanie i tamtejsze zabawy.
Więcej zdjęć: DZIEŃ WODY
Rajd Skarpą Śródmiejską
"Pamiętajcie o ogrodach
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście"J. Kofta
W ramach projektu edukacyjnego "Akademia Nadwiślańska" uczniowie naszej szkoły z klas IV – VI wzięli udział w rajdzie miejskim. Po otrzymaniu kart z zadaniami wyruszyliśmy trasą: Pl. Na Rozdrożu - Zamek Ujazdowski, kładka nad Al. Armii Ludowej, ul. Jazdów, ul. Myśliwiecka - kładka - al. Mariana Brandysa w Parku im. marsz. E. Rydza - Śmigłego - al. Na Skarpie - Muzeum Ziemi PAN - oba budynki - kładka nad ul. Książęcą - zejście schodkami ze Skarpy do Al. Józefa Czapskiego - powrót Al. Lorentza na tyłach Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowego do Ronda de Gaulle`a.
Wykonując zadania, świetnie się bawiliśmy, poznając historię, architekturę i przyrodę naszej stolicy.
Zapraszamy na następne ciekawe wydarzenia promujące Rok Wisły.
Beata Dylska i Jolanta Szczeblewska
Więcej zdjęć: RAJD
Maks Matematyczny za nami...
9 marca b.r. uczniowie klas IV-VI przystąpili do konkursu matematycznego w formie gier internetowych. Aby osiągnąć optymalną liczbę punktów, przez 60 minut zmagali się z dwoma zadaniami w formie matematycznych gier internetowych. TRZYMAMY KCIUKI:)
Katarzyna Niewińska, Monika Korczak
Mistrz rachunku pisemnego
Na przełomie stycznia i lutego odbył się dla uczniów klas IV dwuetapowy konkurs matematyczny "Mistrz rachunku pisemnego". Uczniowie rozwiązując zadania oprócz ćwiczenia sprawniści rachunkowej poznawali informacje dotyczące stolicy "Naj... w Warszawie" .
Zwycięzcy: I miejsce - Maurycy Gontarek, klasa 4d
II miejsce - Urszula Jełowicka, klasa 4c
III miejsce - Nina Chojnacka, klasa 4b
Serdecznie gratulujemy
Monika Korczak, Elżbieta Wróblewska, Paulina Suchodolska
Apel podsumowujący I półrocze
10 lutego odbył się w naszej szkole apel podsumowujący osiągnięcia w pierwszym półroczu roku szkolnego 2016/2017. W imieniu dyrekcji szkoły gratulacje otrzymali uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu. Podczas apelu ogłoszono również wyniki konkursów.
Serdecznie gratulujemy.
Więcej zdjęć: APEL PODSUMOWUJĄCY
Jasełka 2016/17
22 grudnia - dzień wielkich emocji. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły wykonawcami jasełek byli nauczyciele. Uczniowie w skupieniu, ale i z uśmiechem na ustach śledzili wartką i dowcipnie podaną treść. Niezabrakło również wspólnego kolędowania. Brawa dla wszystkich wykonawców oraz Agnieszki Denkiewicz - reżysera.
Więcej zdjęć: JASEŁKA
Warsztaty świąteczne w 3a
13 grudnia 2016r. o godz. 18.00 w klasie 3a odbyły się warsztaty świąteczne. Uczestniczyli w nich uczniowie, rodzice oraz wychowawczyni kl.3a Pani Alicja Mianowska i wychowawczyni grupy świetlicowej- Pani Małgorzata Akolińska. Warsztaty rozpoczął koncert kolęd w wykonaniu uczniów. Były również występy solowe na gitarach. Potem wszyscy przystąpili do pracy. Powstały piękne choinki z filcu i bombki udekorowane cekinami, które ozdobiły choinkę klasową. Rodzice zadbali o słodką przekąskę, soki owocowe i wodę. Warsztaty zakończyły ciepłe życzenia i upominki, które podrzucił świetlicowy Mikołaj. To był niezwykle miły i przyjemny wieczór . Wszyscy poczuli magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Więcej zdjęć: warsztaty świąteczne
2b - listopad, grudzień
2 listopada byliśmy na poranku muzycznym w SCEK „Wspomnienia o panu Chopinie”. Poznaliśmy najciekawsze informacje z życia artysty i wsłuchiwaliśmy się w jego muzykę. Zwiedziliśmy także Stare Miasto.
8 listopada 2016r. pojechaliśmy do Muzeum Pragi na lekcję dydaktyczną „W pracowni mistrza”. Klasa zapoznała się z zanikającymi zawodami oraz wykonały pracę plastyczną – szyld zakładu usługowego.
6 grudnia odbyły się klasowe mikołajki oraz warsztaty kulinarne z udziałem rodzica- pierniczki świąteczne.
Więcej zdjęć: 2b - listopad, grudzień
Ruch to zdrowie
11 grudnia klasy 4d i 5c wzięły udział w imprezie Athletics Camp - „Każdy może zostać mistrzem” z udziałem gwiazd polskiej lekkoatletyki zorganizowanej przez Fundację im. Kamili Skolimowskiej. Uczniowie mogli zdobyć autograf i porozmawiać z Mistrzem Olimpijskim Tomaszem Majewskim. Spędzili aktywnie czas ćwicząc przy muzyce, ucząc się technik pchnięcia kulą, rzutu młotem czy dyskiem. Poznali zasady zdrowego odżywiania się.
Więcej zdjęć: AHLETICS CAMP 2016
Ołówkiem i flamastrem
Uczniowie klas czwartych rysowali swoje portrety na lekcji plastyki pod okiem Pani Renaty Fundeły.
Więcej zdjęć: portrety uczniów klas czwartych
Tato, to sok; mówi się szok. Tato, to szok - taki pyszny ten sok!!!
Promujemy zdrowe odżywianie. Dziś uczniowie mieli możliwość skosztowania świeżo wyciskanych soków z marchwi. Poza tym zapraszamy - przyjechały do nas nowe jabłka!
Konkurs plastyczny w Sierpcu
Laureatem wojewódzkiegokonkursu plastycznego "Jesienny pejzaż wsi. Ochrona ekspozycji przyrodniczej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu" w kategorii 10-11 lat organizowanego przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest
Aleksander Pasichnyk, uczeń klasy 4b
który zajął I miejsce.
Serdecznie gratuluję, Renata Fundeła
186 rocznica wybuchu powstania listopadowego
Dnia 25 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach 186 rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Na uroczystość przybył poczet sztandarowy pod opieką pani Danuty Żuraw, a także najmłodsi uczniowie szkoły: klasa 1a z wych. Ewą Kisson-Kalicką i klasa 3e z wych. Katarzyną Uhmą. Dzieci złożyły wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską, zapaliły znicze i minutą ciszy uczciły pamięć o poległych bohaterach.
Więcej zdjęć: rocznica powstania listopadowego
25 listopada - Dniem Pluszowego Misia
"Jestem sobie mały miś, śmieszny miś - znam się z dziećmi nie od dziś..."
Tego dnia Maluch naszej szkoły przyszły ze swoimi ulubieńcami.
Dzień lizaka
Żeby listopad nie był taki smutny 18 listopada urządziliśmy sobie „Dzień Lizaka”. Dzieci podczas zajęć mogły poprawić sobie humor kolorowymi lizakami.Warszawska Syrenka
Wystawa prac ceramicznych uczniów klasy 6D Warszawska Syrenka - wykonane w ramach programu Varsavianistyczna Szkoła w czasie warsztatów ceramicznych w Osiedlowym Centrum Plastyki w klubie Wilga na Gocławiu pod kierunkiem p. Renaty Fundeły.
Zapraszamy do oglądania zdjęć Warszawska Syrenka
Zajrzeliśmy do Muzeum Warszawy
Dnia 18 listopada klasa 0c wybrała się na wycieczkę do Muzeum Warszawy. Poznaliśmy legendy warszawskie, zamieniliśmy się w Bazyliszka i każdy mógł stworzyć wybraną przez siebie postać.
Było bardzo aktywnie i wesoło :)
Więcej zdjęć: 0c w Muzeum Warszawy
Rajd Niepodległości
14 listopada klasy 5a, 5b, 5c , 6e uczestniczyły w Warszawskim Rajdzie Niepodległości. Trasa Rajdu rozpoczęła się na placu Małachowskiego i wiodła ulicami Warszawy. Odwiedziliśmy miejsca pamięci związane z postaciami marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego. Uczestnicy idąc śladami miejsc związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, przeszli trasę liczącą ponad 5km, po drodze poznawali zabytki warszawskie. Rajd zakończył się pod Belwederem.
Więcej zdjęć: Rajd Niepodległości
Akademia
10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta
akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę;
uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności. 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Uczniowie klasy 6b, 6c i 6d przygotowali widowisko artystyczno-historyczne mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i o powstaniu Państwa Polskiego w roku 1918. Chór szkolny wykonał kilka piosenek i pieśni patriotycznych.
Wszyscy uczniowie w tym dniu ubrani byli w strój galowy i mieli przypiete patriotyczne kotyliony.Zdjęcia: Święto Niepodległości
Klasa V d w Stacjonarnym Miasteczku Ruchu Drogowego
Plac manewrowy o powierzchni 4 tysięcy m2, 750 m jezdni i ścieżek rowerowych, 38 m torów tramwajowych, 20 sygnalizatorów świetlnych, 130 znaków drogowych, tramwaj, zapory kolejowe, 3 skrzyżowania, rondo i merytoryczne wsparcie strażników z Referatu Profilaktyki.
Miasteczko stanowi istotny element w edukacji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zajęcia prowadzą funkcjonariusze, którzy udzielają porad i wskazówek ćwiczącym tutaj dzieciom. Wyłapują popełniane przez nie błędy i tłumaczą, jak należy prawidłowo zachować się na drodze.
Na terenie miasteczka obowiązują przepisy zgodne z Kodeksem drogowym.
Byliśmy,jeździliśmy, sprawdziliśmy i polecamy...Więcej zdjęć: 5d w Miasteczku Ruchu Drogowego
Makiety Akademii Pana Kleksa
Uczniowie klasy 4b na lekcjach języka polskiego wykonali metodą projektu makiety akademii Pana Kleksa. Prace zaskakiwały pomysłowościąi starannością.
Akcja "Pomagamy zwierzętom"
która trwała od 03.10.2016r. do 31.10.2016r. w świetlicy szkolnej i polegala na zbieraniu karmy i innych potrzebnych dla schroniska rzeczy została zakończona sukcesem.
W dniu 05.11.2016r. Pani Tamara Strzemecka z Panią Anną Leciak zawiozły do Schroniska dla Bezdomnych i Porzuconych Zwierząt w Celestynowie zebrane dary. Od Kierownika Schroniska Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 141 i Uczniowie otrzymali podziękowanie, które zostało powieszone na gazetce przy świetlicy szkolnej.Tamara Strzemecka
Konkurs "Mój czworonożny przyjaciel"
Dnia 25.10.2016 roku został rozstrzygnięty konkurs świetlicowy pt. „Mój czworonożny przyjaciel”, który został zainicjowany z okazji Dnia Kundelka. Uczniowie mieli za zadanie sportretować swojego czworonożnego przyjaciela na kartce formatu A4, bądź A3 za pomocą różnorodnych technik plastycznych.Spośród wielu prac organizatorzy wybrali następujących zwycięzców:
I miejsce- Zuzanna S. klasa IA
II miejsce- Jakub F. klasa „0”A
II miejsce- Barbara G. klasa IB
Przyznane zostały również dwa wyróżnienia.
Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie.
Organizatorzy:
Magdalena Lubasińska
Jowita Jankowska
Monika Potrząsaj
Kinga KociszewskaPrzyszła jesień...
Powolnymi krokami zawitała jesień. Długo się na nią szykowaliśmy – chodziliśmy na spacery po szkolnym podwórku wyszukując pierwszych zwiastunów, zbieraliśmy opadające liście, rozmawialiśmy o zmianach, które za sobą niesie, o leśnych mieszkańcach i oczywiście tworzyliśmy wiele prac plastycznych. Zapraszamy do obejrzenia galerii prac stworzonych wrześniową porą w naszej świetlicy.Dzień czapki
4 listopada - rozganiamy jesienną szarugę i wywołujemy uśmiechy na twarzach.
Więcej zdjęć: Dzień czapki i nakrycia głowy
Rzecz o tolerancji
Uczniowie klas IV - VI zaczęli program profilaktyczny "Rzecz o tolerancji".
Podczas warsztatów uczniowie zdobywają wiedzę na temat tolerancji i szacunku do drugiego człowieka.
4b w Muzeum Powstania Warszawskiego
3 listopada b.r. uczniowie klasy 4b uczestniczyli w lekcji muzealnej "Kim byli Powstańcy".
Była to bardzo ciekawa lekcja historii, podczas której dowiedzieliśmy się kiedy wybuchła II wojna światowa oraz powstanie warszawskie, kto był dowódcą powstania oraz czym zajmowali się sanitariusze, łącznicy i poczta harcerska.
Więcej zdjęć: 4b - Muzeum Powstania Warszawskiego
Piłka ręczna na Olimpiadzie Młodzieży
20 października 2016 r . odbyły się w Szkole Podstawowej Nr 312 odbyły się dzielnicowe finały piłki ręcznej dziewcząt i chłopców w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Pierwsi swoje mecze rozegrali chłopcy.
Drużyna w składzie : Brodowski Filip, Dąbrowski Oliwier, Nawrot Maciej, Dąbrowski Oskar, Jarszak Jakub, Karpiński Oskar, Lasecki Jan, Metera Paweł, Różowicz Julian, Molendowski Olaf, Chmielewski Aleksander, Molak Szymon, Gugała Mateusz wywalczyła
I miejsce w Dzielnicy Praga Południe.
Chłopców poprowadził do wygranej mgr Marcin Łojewski.
Zespół dziewcząt w składzie:
Antolik Ewelina, Poznańska Natalia, Tadla Maja, Zawitkowska Julia, Chalhoub Julia, Maliszewska Julia, Garus Martha, Metera Julia, Makuch Paulina, Miazio Julia, Śmiglarska Wiktoria uplasował się na
II miejscu w Dzielnicy Praga Południe.
Dziewczynki przygotowała do rozgrywek mgr Danuta Gołaszewska - Żuraw.
5d w Kłodawie i Łęczycy
NIEZAPOMNIANA PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI
Na początku października klasy 5c i 5d wybrały się na całodniową wycieczkę do Kłodawy i Łęczycy.
Najbardziej ekscytującym punktem wycieczki był zjazd windą w Kopalni Soli na poziom 600m pod powierzchnią ziemi z prędkością 6 m/s. Uczniowie i opiekunowie wsiadali do windy z duszą na ramieniu, ale w wyśmienitych humorach i z uśmiechem na twarzy. Odwagi dodały nam piosenki, które śpiewaliśmy podczas zjazdu. Wszyscy odetchnęli z ulgą, gdy po kilku godzinach znaleźli się z powrotem na powierzchni ziemi. Wrażenia jednak były niesamowie! Polecamy!
Zwiedzając kopalnię, poznaliśmy historię powstania złóż kłodawskich, zobaczyliśmy komory solne, maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym oraz podziemną kaplicę św. Kingi – opiekunki górników solnych. Mogliśmy też przyjrzeć się pracy górników. Przed opuszczeniem kopalni wszyscy zostaliśmy obdarowani, na pamiątkę, grudkami soli i nie tylko. Z Kłodawy pojechaliśmy na zamek do Łęczycy, gdzie z zapartym tchem słuchaliśmy legend i historii zamku. Wycieczkę uważamy za udaną i z niecierpliwością czekamy już na kolejną!Dziękujemy naszym wychowawczyniom p. Beacie Dylskiej i p. Agnieszce Łabenckiej oraz opiekunom p. Elżbiecie Wróblewskiej i p. Sławomirowi Molakowi.
Do zobaczenia na kolejnych wyprawach...
5c na wycieczkach
W pażdzierniku uczniowie klasy 5c uczestniczyli w lekcji przyrodniczej oraz zwiedzali kopalnię soli w Kłodawie.
Więcej zdjęć: 5c - Jeziorko Czerniakowskie
Święto pieczonego ziemniaka
13.10.2016 grupa 0c po raz pierwszy wybrała się na wycieczkę autokarową na Święto pieczonego ziemniaka. Oglądaliśmy spektakl "Na straganie" z udziałem warzyw i owoców w roli aktorów, samodzielnie wykonaliśmy zajączki i węże ze słomy oraz cudaki-kartoflaki, poznaliśmy uroki lasu jesienią i braliśmy udział w zawodach sportowych. Spędziliśmy fantastyczny dzień na świeżym powietrzu.
Więcej zdjęć: https://goo.gl/photos/aFwjijohtdow7tRA7
Co się działo u nas we wrześniu i październiku? - klasa 2b
27 września klasa 2b udała się do Warszawskiego ZOO w poszukiwaniu oznak jesieni, a także poznania sposobów porozumiewania się zwierząt.
13 października odwiedziła klasę mama naszej koleżanki Ani. Przeczytała nam ulubioną książkę swej córki „Muzykanci z Bremy”.
21.10.2016r. udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Drukarstwa w poszukiwaniu warszawskich legend. Przypomnieliśmy sobie legendę o Syrence Warszawskiej, poszukaliśmy miejsc, gdzie widnieje obraz syrenki, a także drukowaliśmy obrazek syrenki wcześniej wyrytej wg naszego pomysłu.
27 października odwiedziliśmy Ranczo Okapi. Zapoznaliśmy się ze zdrową, ekologiczną żywnością.
Więcej zdjęć: 2b - zdjęcia
Październik miesiącem różańcowym
Kończy się październik, który tradycyjnie jest miesiącem w szczególny sposób poświęconym modlitwie różańcowej. W każdej parafii organizowane są nabożeństwa różańcowe. Aby nie zapominać o tej modliwtwie uczniowie klas młodszych wykonywali różańce.
Osobliwości Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia
Miło nam powidomić Państwa, że został rozstrzygnięty konkurs dzielnicowy "Osobliwości Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia. Historia i współczesność."
Zorganizowany był on przez XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Wydział Oświaty i Wychowania Dzielnicy Praga Południe z okazji 100 rocznicy przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy oraz Gocławia do Warszawy.
Honorowy patronat nad konkursem objął Pan Tomasz Kucharski - Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe.
W konkursie plastycznym skierowanym dla szkół podstawowych II miejsce zajął Jan Szczotka uczeń klasy 6D.
Serdecznie gratuluję sukcesu.
Renata FundełaCode Week 2016
W dniach od 10 do 18 października odbywał się Europejski Tydzień Kodowania. To wielkie święto związane z programowaniem obchodzone w całej Europie.
Scratch to dla uczniów jeden z ulubionych języków programowania. Dlatego w tym tygodniu uczniowie klas szóstych dzielili się wiedzą z tej dziedziny ze swoimi młodszymi kolegami i koleżankami z klas drugich.
Więcej zdjęć: code_week_2016
Europejski Dzień Języków Obcych klas 4-6
18 października po raz kolejny świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych, którego celem było promowanie różnorodności językowej starego kontynentu, obejmującej 200 języków europejskich, 24 oficjalne języki UE, 60 języków mniejszości narodowych i języków regionalnych oraz wielu innych języków, używanych na całym świecie. Tego dnia dzieci brały udział w wielu konkursach.
Więcej zdjęć: dzień_języków_obcych_4-6Zespół nauczycieli języka angielskiego
Europejski Dzień Języków Obcych klas 0-3
„Tyle razy jesteś człowiekiem, ile znasz języków”
Johann Wolfgang von Goethe
Zgodnie z tradycją naszej szkoły dnia 7 października klasy 0-III wspólnie świętowały Europejski Dzień Języków Obcych.
W tym roku klasy 0-3 zorganizowały wystawę plakatów na temat krajów europejskich. Uczniowie wykazali się kreatywnością i stworzyli piękne prace ukazujące zabytki, krajobrazy, dania regionalne i inne ciekawostki dotyczące wylosowanych krajów. Stworzyliśmy galerię tych prac, którą można podziwiać na dolnym korytarzu szkoły.
Podczas tego dnia na dzieci czekało dużo atrakcji m.in. układanie z literek słów w różnych językach, tematyczne kolorowanki dla najmłodszych i inne. Klasy były doskonale przygotowane – przebrane kolorystycznie w barwy wylosowanych państw, niektórzy zaskoczyli nas przygotowanymi flagami, babeczkami bądź multimedialnymi prezentacjami na temat różnych państw. Oprócz wspaniałej zabawy święto miało uświadomić dzieciom, jak bardzo różnorodne i interesujące są kraje UE, a nauka języków obcych jest kluczem do ich poznania i nawiązania kontaktu z mieszkańcami.
Więcej zdjęć: Dzień Języków Obcych klas 0-3
Aneta Bachanek
Małgorzata Popik
Śpiewaliśmy nie zakazane piosenki
3 pażdziernika uczniowie klas IV-VI śpiewali nie zakazane piosenki. Apel został zorganizowany przez Panią Sylwię Kuligowską w celu upamiętnienia klęski Polaków podczas Powstania Warszawskiego.
Więcej zdjęć: śpiewamy nie zakazane piosenki
30 września - VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Serdecznie dziękujemy Uczniom, Rodzicom, Pracownikom Szkoły i Gościom
za udział w akcji, której celem jest przypomnienie sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
Mistrzowie Tabliczki Mnożenia w roku szkolnym 2016/2017:
4a Alicja Woźnicka4b Julia Kuśmierczyk
4c Kacper Kosiński
4d Stanisław Hincz
5a Kinga Konieczna
5b Norbert Janik
5c Karol Łeppek
5d Mateusz Maciak
6a Aleksandra Długosz
6b Marcin Fit
6c Maciej Nawrot
6d Paulina Makuch
6e Julia Miazio
Więcej zdjęć: Dzień Tabliczki Mnożenia
Wycieczka klas: 4b i 5b do Kłodawy
21 września uczniowie klas: 4b i 5b wyjechali spod szkoły na wycieczkę do Kłodawy oraz Łęczycy.
W Kopalni Soli w Kłodawie uczniowie usłyszeli historię powstania złóż kłodawskich, zjechali windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi. Zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawił niezapomniane wrażenia. Następnie przeszli wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych. Podczas przejścia obejrzeli wyeksploatowane komory solne oraz zobaczyli maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym.Następnym celem wycieczki była Łęczyca, gdzie zwiedziliśmy:
- Zamek królewski – masywną budowlę obronną wzniesioną po1357 r. przez Kazimierza Wielkiego
- Muzeum Diabłów - ekspozycję poświęconą diabłu Borucie, który według legend strzeże skarbów ukrytych w podziemiach
Więcej zdjęć: 4b i 5b na wycieczce w Kłodawie i Łęczycy
Zdrowe śniadanko klasy 3d
12 września 2016r.w klasie 3d odbyło się warzywno-owocowe spotkanie pod hasłem "Klasa 3d zdrowo je!". Rodzice wspólnie z dziećmi przygotowywali smaczne, zdrowe śniadania. Było kolorowo, zdrowo i wesoło.
Więcej zdjęć: zdjęcia 3d
Próbny alarm przeciwpożarowy
W trosce o bezpieczeństwo uczniów, 27 września b.r. w naszej szkole przeprowadzony został próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów i pracowników z budynku szkoły.Około godziny 10.00 uczniowie niespodziewanie usłyszeli 3 długie dzwonki. Z godzin wychowawczych wynieśli umiejętności dotyczące zachowania się podczas alarmu przeciwpożarowego. Dzieci wraz z nauczycielami natychmiast opuściły budynek szkoły korzystając z wyjść ewakuacyjnych. W czasie alarmu przeciwpożarowego uczniowie mieli okazję na własnej skórze poczuć dreszczyk emocji. Szybko i sprawnie przeprowadzona akcja pokazała, że w takich chwilach należy zachować spokój i nie wpadać w panikę.Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/17
1 września 2016r. - to dzień, w którym uczniowie naszej szkoły zostali serdecznie przywitani przez Panią Dyrektor Annę Gołygowską oraz Grono Pedagogiczne.
Pani Dyrektor zapoznała uczniów i ich rodziców z nadchodzącymi zmianami oraz przypomniała wszystkim o 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Żegnamy lasy, łąki i pole.
Jutro, pojutrze będziemy w szkole.
Żegnamy góry, żegnamy morze.
Wracamy zdrowi, w świetnym humorze.
Piękne jest lato, miłe, wesołe.
Lecz dziś z radością witamy szkołę.-