Archiwum - rok szkolny 2017/18
Rok szkolny 2017/2018
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
„Kart w kalendarzu było nie mało,
codziennie jedną zdejmował czas.
I cóż powiecie? Ot przeleciało.
Rok szkolny minął jak z bicza trzasł”
22 czerwca 2018 r. uczniowie uroczyście zakończyli rok szkolny 2017/2018. Ten dzień był szczególnie wyjątkowy dla uczniów, którzy przez cały rok ciężko pracowali na dobre oceny i intensywnie angażowali się w różne konkursy i zawody. To właśnie oni dziś otrzymali z rąk dyrekcji nagrody za trud pracy. Po oficjalnym rozdaniu nagród nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy 6c i 6d, których przygotowała Pani Beata Urbańska.
Wreszcie nadszedł czas zasłużonego odpoczynku na nabranie sił do nauki w kolejnym roku szkolnym. Pogodnych, radosnych, pełnych niezapomnianych przygód i bezpiecznych wakacji!
Do zobaczenia we wrześniu!
Zakończenie Roku Szkolnego 2017_18 - zdjęcia
Certyfikat "Varsavianistycznej Szkoły"
Miło nam poinformować, że 12 czerwca nasza szkoła zdobyła
Była to czwarta edycja projektu. Wzięły w niej udział 162 placówki. Projekt ukończyły i otrzymały certyfikat łącznie 104 placówki oświatowe, w tym 38 szkół podstawowych.
Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Uhmie - koordynatorce projektu oraz wszystkim nauczycielom, rodzicom za nieoceniony wkład pracy , którego celem było:
- upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o Warszawie,
- promowanie aktywności twórczej uczniów w poznawaniu Warszawy,
- podnoszenie efektywności i atrakcyjności pracy dydaktycznej związanej z poznawaniem własnego miasta,
- integrowanie społeczności szkolnej wokół działań na rzecz Warszawy,
- branie udziału w uroczystościach rocznicowych odbywających się w Warszawie,
- współpracę ze środowiskiem lokalnym i instytucjami działającymi na rzecz edukacji varsavianistycznej.
Podczas gali przyznawania certyfikatów w teatrze Lalka wystąpili uczniowie klasy 1d.
Apel podumowujący II półrocze
15 czerwca 2018 r. odbył się apel podsumowujący pracę w drugim półroczu. Ten dzień był szczególnie wyjątkowy dla uczniów, którzy przez cały rok intensywnie angażowali się w różne konkursy i zawody.
Serdecznie gratulujemy wysokich miejsc i życzymy dalszych sukcesów.
4F w BioCentrum
Uczniowie 4f uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych w BioCentrum Edukacji Narodowej.
Wszystkie eksperymenty były bardzo ciekawe, a niektórych nawet zadziwiały.
Teatrzyk z wizytą w przedszkolu
15.06.2018 r. teatrzyk świetlicowy przedstawił dzieciom z Przedszkola Nr 48 w Warszawie spektakl pt. "Warszawa w legendach".Dzieci w wieku od 3 do 6 lat z wielkim zainteresowaniem oglądały przedstawienie i brawami podziękowały aktorom. Po występie pani Tamara Strzemecka ogłosiła konkurs rysunkowy do przedstawienia i podziękowała wspaniałej publiczności.Tamara StrzemeckaPrzedszkolaki w ZOO
12.06.2018r. klasa 0 była na wycieczce w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, gdzie uczestniczyła w zajęciach "Opieka nad zwierzętami egzotycznymi i domowymi".
Dzieci miały okazję poznać z bliska fascynujący swiat przyrody.
To było niezwykle ekscytujące i ciekawe doswiadczenie.
5b w Muzeum Historii Żydów Polskich
Dzieci i ryby głosu nie mają? A jak jest naprawdę?
W czasie warsztatów uczniowie zapoznali się ze swoimi prawami oraz poznali postać Janusza Korczaka oraz zasadami, jakie obowiązywały w Domu Sierot.
Obejrzeli również fragmenty wystawy stałej muzeum, rozwiązując zagadki związane z tematem zajęć.
7a w Centrum Kształcenia Praktycznego
11 czerwca klasa 7a odwiedziła Centrum Kształcenia Praktycznego,
gdzie zapoznała się z ofertą tego miejsca. Próbowali swych sił w pracach wykończeniowych.
Piknik rodzinny na przystani SUM
9 czerwca 2018r.odbył się piknik rodzinny na przystani SUM przy Wale Miedzeszyńskim. Udział wzięli uczniowie, którzy narysowali pracę nt. „Bezpieczeństwo nad wodą. Jak dbamy o czystość jezior, rzek i innych akwenów”. Piknik zorganizowało Koło Wędkarskie nr 4 PZW. Na przystań przybyły dzieci wraz z opiekunami i rodzeństwem oraz pani Małgorzata Akolińska. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Odbyły się konkurencje sportowe, łowienie ryb , malowanie twarzy, pokazy baniek mydlanych pod kierunkiem animatorów. Najlepsi zostali nagrodzeni dyplomami i pucharami, a wszystkie dzieci „złowiły” dla siebie paczki z niespodziankami. Piknik nad Wisłą zakończyła wspólna biesiada przy kiełbaskach, napojach i owocach. To był bardzo miły czas spędzony z przyjaciółmi „wodniakami”. Cała impreza została utrwalona na zdjęciach przygotowanych przez pana Tomasza Drabka, który od wielu lat współpracuje z naszą szkołą. Dziękujemy.
Więcej zdjęć: piknik rodzinny na przystani SUM
Rejs po Wiśle
4.06.2018 roku uczniowie klasy 4 f wzieły udział w rejsie statkiem LOEWENTIN po Wisle.
Podczas 1,5 godzinnego rejsu wysłuchali licznych ciekawostek związanych z naszym miastem. Następnie udaliśmy się nad Wisłę aby uczestniczyć w Pikniku i zadaniach zespołowych przygotowanych przez Rodziców z okazji Dnia Dziecka. Dziękujemy serdecznie Rodzicom. To był WSPANIAŁY DZIEŃ ;)
Teatrzyk świetlicowy w Przedszkolu nr 230
8 czerwca 2018 r. o godzinie 10.15 odbyło się przedstawienie teatrzyku świetlicowego prowadzonego przez Panią Tamarę Strzemecką w Przedszkolu Nr 230 w Warszawie. Spektakl nosił tytuł: "Warszawa w legendach".
Dzieci w wieku od 3 do 6 lat z wielką uwagą i przejęciem oglądały przedstawienie. Po spektaklu pani Tamara podziękowała wspaniałej publiczności i ogłosiła konkurs rysunkowy do oglądanego przedstawienia.
Publiczność podziękowała aktorom oklaskami a pani dyrektor Przedszkola Nr 230 wręczyła dzieciom słodkie nagrody.
Żywe lekcje historii
Pod koniec maja uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć dwa przedstawienia:
RZYM oraz RYCERZE I ICH ZWYCZAJE
Był to prezent od Rady Rodziców z okazji Dnia Dziecka.
Bractwo Rycerskie KERIN powstało w 1997 roku z myślą o kultywowaniu głównie polskich tradycji i historii. Prowadzi pokazy historyczne, których celem jest oprócz, ciekawych doznań estetycznych, podróż do zakamarków historii. W tym celu wykorzystuje licznie zgromadzone eksponaty: zbroje legionistów z I w., uzbrojenie gladiatorów, zbroję greckiego hoplity, wczesnośredniowieczne uzbrojenie wikingów, zbroje rycerzy biorących udział w krucjatach do ziemi świętej, zbroje gotyckie z okresu bitwy grunwaldzkiej , zbroje husarskie, liczną broń białą, kusze, łuki, itd.
Więcej zdjęć: żywe lekcje historii
1d w teatrze...
23 maja klasa 1d odwiedziła Teatr Kamienica. Obejrzeliśmy spektakl „Czerwony Kapturek w wielkim mieście”, a także mieliśmy okazję spotkać się z twórcą i dyrektorem tego teatru – Emilianem Kamińskim – aktorem, reżyserem i wykładowcą na PWST.
„ETNOPODRÓŻE” – warsztaty dla dzieci
W roku szkolnym 2017/2018 w świetlicy szkolnej dla kl. III-VI uczniowie biorą udział w warsztatach „ETNOPODRÓZE”. Zajęcia finansowane są przez m st. Warszawa ( Dzielnica Praga Południe) oraz przez Stowarzyszenie Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii.
Zajęcia obejmują część dotyczącą prezentacji multimedialnej z danego regionu świata oraz część polegającą na wykonaniu pracy manualnej związanej z omawianym regionem świata.
Celem zajęć jest rozwijanie zainteresowań dzieci, kształtowanie właściwych postaw wobec różnych form zagospodarowania czasu wolnego.
Zajęcia mają na celu przybliżenie kultury, zwyczajów, codziennego życia ludzi w innych okręgach kulturowych świata np:
– Azji ( Japonia, Korea Pd),
- Ameryce (USA, Jamajka ,Kuba).
- Afryce ( Mauritius),
- Australii,
- Europie (Dania, Islandia)
W drugiej części zajęć dzieci wykonywały prace plastyczne np. znaki drogowe z kangurami, maski Indian, flagi, japońskie karpie, pocztówki koreańskie i inne.
Podczas zajęć o Japonii uczniowie mogli spróbować zabawy z kendamą.
Kendama – tradycyjna drewniana japońska zabawka. Jest ona zbudowana z uchwytu przypominającego młotek z długawym czubkiem oraz z kulki z dziurą na spodzie, która jest połączona z uchwytem poprzez sznurek.
W I półroczu na zajęcia uczęszczali uczniowie z kl. III f pod opieką p. Ewy Pacholczak, w II półroczu uczniowie kl. III e pod opieką p. Jolanty Gutowskiej.
Zajęcia były bardzo ciekawe i cieszyły się dużym zainteresowaniem.
J.Gutowska
Mazowiecka wyprawa klasy 1d i 2c
18 maja uczniowie klasy 1d i 2c wędrowali po Skansenie Wsi Łowickiej w Maurzycach.
Podziwiali również Prywatną Galerię Rzeźby Ruchomej rodziny Brzozowskich w Sromowie.
oraz odwiedzili miejsce urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Warszawa w legendach
15 maja 2018 r. na małej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 141 w Warszawie odbyło się przedstawienie pod tytułem "Warszawa w legendach". Spektakl przygotowała pani Tamara Strzemecka z dziećmi z klas lll i lV.
Przedstawienie oglądali uczniowie z klas od 0 - V wraz z wychowawcami w czterech turach od godz. 9.50 do godz. 13.30. Na spektaklu obecna była pani dyrektor Anna Gołygowska i pani wice dyrektor Beata Adamska. Spektakl oglądali również zaproszeni rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci występujących w przedstawieniu.
Po przedstawieniu pani Tamara Strzemecka ogłosiła konkurs rysunkowy do oglądanego spektaklu i wskazała na kryteria oceniania rysunków takie jak: kolorystyka, ilość postaci, akcja oraz wypełnienie tła. Określiła czas zbierania prac do końca maja i termin ogłoszenia wyników na początku czerwca 2018 r.
O Irenie Sendlerowej na GDDW w 5b
Podczas godziny wychowawczej uczniowie klasy 5b zostali zapoznani z postacią Ireny Sendlerowej - polską działaczką społeczną i charytatywną, która podczas II wojny światowej wraz z siecią ludzi podjęła próbę uratowałnia 2500 dzieci.
Turniej Scrabble
23 maja odbył się z okazji Dnia Dziecka turniej Scrabble. Organizatorem była Pani Iwona Kutyła.
Oto nasi nowi słowołamacze::
I miejsce - Lidia Lasecka z klasy 4 b,
II miejsce - Mateusz Gugała z 6 b.
Mateusz otrzymał też wyróżnienie za uzyskanie najwyższej liczby punktów w turnieju.
III miejsce zajął jego kolega z klasy, Wojciech Gwiazda.Wszystkim uczestnikom gratulujemy twórczych zmagań z językiem ojczystym.
Nagrody ufundowała Rada Rodziców.1d i 2c na wycieczce
Klasa 1D i 2C odbywa podróż w czasie. Dziś uczymy się m.in. w dawnej łowickiej szkole.
Rocznica śmierci Ireny Sendlerowej
W czwartek, 17 maja 2018 roku poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołę w uroczystości z okazji 10 rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej w Szkole Podstawowej nr 163 im. Batalionu "Zośka" przy ul. Tarnowieckiej 4.
Robimy papier???
Uczniowie zerówki zgłębiali wiedzę o książkach oraz o tym, jak powstają. W ramach zajęć pod okiem wychowawczyni robili papier czerpany, z którego następnie powstały piękne prace plastyczne.
4f i 4g na Sportowym Ranczo
10 maja 2018 roku klasa 4f i 4g uczestniczyły w wycieczce na SPORTOWE RANCZO pod opieką wychowawczyń Moniki Trzaska i Anety Potockiej.
Dzieci pokonywały tor paintballowy, uczestniczyły w zajęciach surwiwalowych oraz jeździły na gokartach.
Była świetna zabawa na świeżym powietrzu. Na zakończenie odbyła się gra polegająca na przejściu całej grupy wyznaczoną trasą i rozwiązanie wszystkich zagadek po to aby odnaleźć klucz otwierający skrzynię ze skarbem. Wyjazd doskonale integrował klasy, uczył współpracy w grupie oraz przełamywania własnych słabości.
Pierwsoklasiści sadzą tulipany...
Z okazji 50 urodzin naszej szkoły pierwszoklasiści posadzili cebulki tulipanów. Całą zimę czekaliśmy, az nasz prezent zakwitnie, ale w końcu się doczekaliśmy!
Prawda, że pięknie?
Warszawo, weź oddech
Jakie może być centrum Warszawy? Możemy to zaobserwować oglądając makietę wykonaną przez uczniów Filipa Brodowskiego i Janka Laseckiego z klasy 7c. Makieta przedstawia Warszawę po jednej stronie śliczną, zieloną, a po drugiej taką jaka nas czeka, jeśli nie będziemy walczyć ze smogiem - szarą i ponurą.
Akademia Młodego Przyrodnika
W sobotę, 14 kwietnia 2018 roku w ramach projektu Akademia Młodego Przyrodnika uczniowie z klas 6d, 7b, 7d i 5d wzięli udział w spacerze z instruktorem ochrony przyrody po Zespole przyrodniczo - krajobrazowym park "Arkadia". Humor i pogoda dopisały.J. Szczeblewska i M. TrzaskaUrodziny uczniów 1d
Wszyscy uczniowie klasy 1d w ciągu roku w 3 grupkach obchodzili uroczyście swoje urodziny. Wspaniałe mamy i tatusiowie przygotowali dla swoich dzieci i ich gości mnóstwo atrakcji – gier, zabaw, konkursów, poczęstunek, drobne upominki, a przede wszystkim wspaniałe torty ze świeczkami. Niech się spełnią wszystkie życzenia jubilatów!
Sto lat dla nich i ich uśmiechniętych rodziców!
Regiony Polski
W tym roku klasa 3A zrealizowała projekt" Regiony Polski".
Uczniowie w zespołach przygotowywali informacje o położeniu geograficznym, kulturze, historii, obyczajach i tradycjach poszczególnych obszarów naszego kraju. Efekty prac można podziwiać na pierwszym piętrze naszej szkoły.
Praca klasy 3A nie tylko ma charakter wystawowy, ale również edukacyjny.
Dzień Ziemi - 22 kwietnia 2018
Światowy Dzień Ziemi –
akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych. obchodzony jest w momencie równocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.
Czy nasi uczniowie zapamiętają, jak ważne jest zbieranie i segregacja śmieci? Czas pokaże...
1d w Wilanowie
25 kwietnia klasa 1d odwiedziła króla Jana III Sobieskiego w jego letnim pałacu w Wilanowie.
Pierwsza pomoc - 4f
17 kwietnia odbyły się w klasie 4f warsztaty pierwszej pomocy. Uczniowie poznali metody opatrywania ran, resuscytacji oraz podstawy zachowania się podczas wypadku.
Więcej zdjęć: pierwsza_pomoc
Spotkanie uczniów klasy 7a z Panią Łucją Jurczak
Dnia 12 kwietnia klasa 7a wzięła udział w spotkaniu ze świadkiem historii w Muzeum Polin. Bohaterką tego spotkania była pani Łucja Jurczak, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.
Powitanie wiosny
„ Czym powitać Cię Wiosenko,
gdy zielona wracasz znów.
Chyba tańcem i piosenką,
bo to milsze jest od słów…”Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Początek wiosny oraz zbliżające się Święta Wielkanocne był powodem do przypomnienia dzieciom tradycji i zwyczajów z nimi związanych.
Mam Talent
We wtorek, 20 kwietnia odbyła się nasza szkolna impreza Mam Talent. Każda klasa wystawiła swoją reprezentację wybraną w klasowych eliminacjach.
Występy oceniało jury wybrane przez samorząd szkolny.
I miejsce zajęli reprezentanci klasy 4 d,II - reprezentantka klasy 4 g,
III miejsce jury przyznało dziewczynkom z klasy 6 b.
Wyróżnienia otrzymały tez klasy 5 d i 7 b.
Odbył się też konkurs na najlepsze wiosenne przebranie.
Niebanalnie powitaliśmy wiosnę.
Więcej zdjęć: Szkolny Mam Talent 2018
Turniej Scrable
MovieCreator_20180320180202_turniej_scrabble.mp4
Festyn rodzinny - 17 marca
Festyn Rodzinny zapisał się na stałe wśród imprez organizowanych przez naszą szkołę, jest lubiany przez wszystkich rodziców i dzieci oraz środowisko lokalne.
Celem imprezy jest zachęcanie rodziców do spędzania z dziećmi wolnego czasu, a także dostarczenie uczestnikom festynu wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju. Pomimo mrozu i śniegu, nie brakowało słońca i wspaniałej atmosfery.
Atrakcjami festynu były: zabawy sportowe, pokazy udzielania pierwszej pomocy, malowanie twarzy, włosów, układanie z klocków lego, liczne zabawy dla dzieci i rodziców oraz różne smakołyki.
Wróciliśmy również do czasów PRL-u oraz niemego kina.
Oblężona była loteria fantowa pod hasłem: Każdy los wygrywa
https://photos.app.goo.gl/dEP6bmJNN3rU18pN2
Warszawo - weź oddech
W drugim semestrze dalej kontynuujemy projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej "Warszawo weź oddech".Pierwszym działaniem które podjęliśmy, było stworzenie w naszej pracowni przyrodniczej Kącika Tlenowego w ramach szkolnej akcji DOTLENIAMY SZKOŁĘ.Uczniowie poznali rośliny, które oczyszczają powietrze z szkodliwych substancji, które również warto mieć w domu.Monika Trzaska1d na Starym Mieście
17 kwietnia klasa 1d wraz z wieloma innymi grupami z różnych szkół wzięła udział w Grze Terenowej po Starym Mieście zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Wędrowaliśmy po Starym Mieście i odgadywaliśmy zagadki.
Mimo deszczu bawiliśmy się wspaniale.
Pragry
11 IV klasa 1d przystąpiła do „Pragry” – biegu terenowego po Pradze Północ. Strat – Muzeum Warszawskiej Pragi – meta – niedźwiedzie w Parku Praskim. Żółta i zielona drużyna bardzo starały się wygrać, ale los je pogodził dając remis. Brawo!
Przewodnik po nieistniejącym mieście
Tosia i Karolina z klasy 4g podjęły się zadania sporządzenia przewodnika po nieistniejącym mieście. Było to zadanie konkursowe, poświęcone utrwalaniu pamięci o polskich Żydach. Zbyt trudnym zadaniem dla dziewczynek byłoby opracowanie takiego przewodnika po całej żydowskiej Warszawie. Dlatego uczennice skupiły się na jednym, ale za to bardzo wyjątkowym miejscu. Dotarły do informacji, o nieistniejącym już kibucu na Grochowie. Dziewczynki sięgnęły do opowieści rodziców i dziadków. Zapoznały się z dawnymi planami kibucu, obejrzały stare fotografie. Spacerowały po okolicy szukając śladów przeszłości. Robiły zdjęcia i dużo czytały. Postanowiły napisać do pani Cieśli ze Stowarzyszenia imienia Szymona An-skiego. Owocem pracy Tosi i Karoliny były warsztaty dla kolegów oraz koleżanek. Były to zajęcia poświęcone kulturze, religii i historii Żydów. Dziewczynki opowiedziały kolegom i koleżankom czego się dowiedziały o Kibucu Grochów. Przygotowały piękną pracę, w której zebrały informacje i zdjęcia. Następnie przekazały ją do szkolnej biblioteki, aby każdy zainteresowany tematem kibucu uczeń mógł zapoznać się z nim dokładniej. Drugą częścią projektu Tosi i Karoliny było spotkanie z panią Manią Cieślą. Na warsztatach dzieci dowiedziały się czym był kibuc i jak wyglądało życie codzienne jego mieszkańców. Na podstawie tekstów i zdjęć uczniowie przygotowali piękne prace opowiadające o Kibucu Grochów. Niedługo efekty ich pracy będziecie mogli zobaczyć na tablicy przy sali nr 27.
Agnieszka Denkiewicz
Rok 2017 - rokiem Józefa Piłsudskiego
Uczczenie marszałka Józefa Piłsudskiego ma związek z przypadającą w 2017 r. 150. rocznicą urodzin - niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków.
"Józef Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw z Europy Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski. W okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów" - napisano w uchwale. Dlatego Alicja i Maks - uczniowie klasy 5b podczas godziny wychowawczej zapoznali swoich kolegów i koleżanki z tą niezwykłą postacią.
Dzień kobiet w klasie 5B
W tym roku szkolnym klasowy dzień kobiet uczniowie 5B spędzili w wesołej, konkursowej atmosferze. Dziewczęty brały udział w czterech konkurencjach:
rozpoznawanie sławnych kobiet, nazywanie przedmiotów, którymi posługują się mężczyźni, wykonywanie przysiadów oraz przyszywania guzika.
Miłym zakończeniem był przygotowany przez chłopców słodki poczęstunek:)
Najpiękniejsza suknia miłości dla naszej Królowej
Konkurs diecezjalny„Najpiękniejsza suknia miłości dla naszej Królowej”- dla uczniów klas I – III szkół podstawowych rozstrzygnięty!W konkursie na etapie szkolnym wzięło udział 48 uczniów. Pierwsze trzy miejsca zdobyły:1. Marta Aleksandruk z kl. 2a2. Magdalena Miazio z kl. 3h3. Iga Kapustka z kl. 1cPowyższe prace oceniać będzie komisja powołana przez organizatorów (Wydział Nauki Katolickiej Kurii Warszawsko – Praskiej). Ogłoszenie listy zwycięzców nastąpi 4 maja 2018 r. na stronie internetowej www.katecheza.floriańska3.plUroczyste wręczenie nagród nastąpi 16 maja 2018 r. w kaplicy kurialnej o godz. 11.00 (ul. Floriańska 3)Wyróżnienia zdobyli:Douglas Mouses kl.1cAntoni Kośnik kl.1dAmelia Stefańska kl.2bJulia Olszewska kl.2aGabriel Czerski kl.3hŁucja Kwiatkowska kl.3hAmelia Bereza kl.3gDo konkursu na etapie szkolnym dzieci przygotowała siostra Stefania Maksymów CSS i Pani Agnieszka Denkiewicz. W Jury udział wzięły: Pani Wioletta Olczak, Pani Urszula Dąbrówka.Opracowała: siostra Stefania CSSWięcej zdjęć: suknia Matki Bożej
Wielkanocne cudeńka
W czasie Wielkiego Postu uczniowie naszej szkoły wykonali prace plastyczne i artystyczne związane ze świętami wielkanocnymi. Uczestnicy konkursu mogli dostarczyć jedną lub więcej prac, wykonaną dowolną techniką plastyczną z wykluczeniem gotowych ozdób. Konkurs przeprowadziła Renata Fundeła z siostrą Stefanią Maksymów CSS.
I miejsce: Natalia Janus 4a,Veronika Yasenytska 4gII miejsce: Julia Miller 4b
III miejsce: Zuzanna Zawiślak 6b, Miłosz Pogórski 5b
Wyróżnienia: Marcin Sitkowski 4c, Karolina Bilińska 6c, Kuba Markowski 4g, Karolina Markowska 4g
A oto niektóre „cudeńka” na zdjęciach.
Więcej zdjęć: wielkanocne cudeńka
Tak. Pomagam!
"Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat."
Zbliża się Wielkanoc. To czas, w którym każdemu potrzebna jest bliskość drugiego człowieka, a często również wsparcie. Dlatego kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolnej zbiórce żywności zorganizowanej przez Caritas. Zbieraliśmy artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Lidla za pomoc, a także wszystkim ludziom dobrego serca, którzy wsparli akcję i podzielili się artykułami spożywczymi i dobrym słowem.
Beata Dylska i uczniowie klasy 6d
Warszawa w zimowej aurze
Zapraszamy na wystawę zdjęć "Warszawa w zimowej aurze" w ramach programu Szkoła Varsavianistyczna. Zdjęcia przedstawiają Warszawę o zimowej porze z różnych miejsc - bardziej znanych lub kameralnych - mniej znanych. Autorami zdjęć są uczniowie klas 4- 7.
Gratuluję, Renata Fundeła
Więcej zdjęć: Warszawa w zimowej aurze
Poznajemy legendy warszawskie
W świetlicy w Szkole Podstawowej nr 141 w Warszawie w sali nr 31 prowadzony jest cykl zajęć pt. „Poznajemy polskie legendy”. Tekstem do pracy są „Legendy polskie” Wandy Chotomskiej. W zajęciach biorą udział dzieci przebywające danym dniu w świetlicy szkolnej z klas 2a, 2b i 2c. Zajęcia prowadzi wychowawca świetlicy klasy 2b Marta Bryś.
Zajęcia mają charakter dwuczłonowy. Pierwsza część to przeczytanie przez nauczyciela legendy uczniom, omówienie tekstu. Wysłuchanie komentarzy dzieci. Rozmowa na temat bohaterów, dobra i zła, różnych słyszanych wersji legendy. Druga część to wspólne wykonanie pracy plastycznej odnośnie danego tekstu. Grupa pracuje razem, wykonując postać z legendy. Korzystają przy tym z różnych technik plastycznych. Mogą w ten sposób wykazać się własnymi zdolnościami manualnymi, artystycznymi, jak i mają możliwość ćwiczyć umiejętność współpracy z grupie w ramach wspólnego projektu.
Oprócz legend z różnych rejonów Polski ( Legenda o Popielu i Mysiej Wieży, Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy, Legenda o Czarodziejskim Młynku z Wieliczki, Legenda o pięknej pasterce i księcia z Raciborza), zostały opracowane również legendy warszawskie.
09.02.2018r. „Legenda o Bazyliszku”
20.02.2018 „Legenda o Warsie i Sawie”
02.03.2018 „Legenda o Złotej Kaczce”
Ich zadaniem było zapoznanie uczniów z historią Warszawy zawartą w opowiadaniach, dawniej przekazywana z ust do ust, a potem spisaną. Często wywiązywały się między uczniami spory, kto zna
„prawdziwą” wersje danej legendy. Takie rozmowy były bardzo cenne, rozwijały i pogłębiały zainteresowanie uczniów tematem ich miasta. Zajęcia miały również za zadanie pokazać uczniom jak
dawna historia zawarta w opowiadanych dotyka ich bezpośrednio w przestrzeni miejskiej. Bardzo dobrym, zalecanym uzupełnieniem cyklu zajęć byłaby wycieczka śladami postaci z warszawskich legend. Fasada kamienicy na Starym Mieście (Bazyliszek), Pomnik Syrenki na Starym Mieście lub Powiślu (Wars i Sawa), Pałac Ostrogskich (Złota Kaczka). Zajęcia dotyczące kolejnych polskich legend nadal trwają.187 Rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską
Niedziela 25 lutego 2018 g.12.30
Udział Pocztu Sztandarowego SP 141 wraz z nauczycielami w uroczystej Mszy św. w 187 Rocznicy Bitwy o Olszynkę Grochowską w Parafii Najczystszego Serca Maryi.AKADEMIA MŁODEGO PRZYRODNIKA
"Tylko dzieci zadają ważne pytania i naprawdę chcą się czegoś dowiedzieć."
R. Kapuściński – Podróże z Herodotem
Mokotów (Wyględów) – rajd pieszy.
Grupa uczniów naszej szkoły z klas 5,6 i 7 przystąpiła do nowego projektu edukacyjnego, organizowanego przez PTTK – Akademia Młodego Przyrodnika.
W sobotę (24.02.) wzięliśmy udział w grze terenowej na trasie od Parku im. Józefa Piłsudskiego do Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Mimo mroźnej aury, w kilka godzin, pokonaliśmy prawie 15 kilometrów, wykonując zadania zaznaczone na mapie. Brawo MY!
Przed nami jeszcze wiele wypraw terenowych na których będziemy mieli okazję poznać najcenniejsze obiekty przyrodnicze naszego miasta oraz elementy historii Warszawy.
B. Dylska, M. Trzaska
1d zwiedza muzea
20 lutego klasa 1d w ramach cyklu „Poznajemy muzea Warszawy” pojechała do Muzeum Narodowego na lekcję „ Ptaki, zwierzaki i inne robaki".
Zbiórka dla kotów z Grochowa
Serdecznie dziękujemy Uczniom, ich Rodzicom oraz Nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 141 im. H. Sucharskiego przy ul. Szaserów w Warszawie (którą ostatnio odwiedziły nasze wolontariuszki oraz Kot Melon) za podarunki dla naszych podopiecznych. Dziękujemy za karmę suchą i mokrą, przysmaki, zabawki oraz środki czystości
Dzień Kota
Dziś (16.02.2018r.) mieliśmy w szkole specjalnych gości – z okazji Dnia Kota zerówkę oraz uczniów ze świetlicy odwiedziły wolontariuszki z fundacji „Koty z Grochowa” z kotem zwanym Melonem. Melon to były podopieczny fundacji, który na tyle oczarował jedną z wolontariuszek, że postanowiła dać mu dom. Aktualnie Melon ze względu na swoje niezwykle łagodne usposobienie i dużą dozę cierpliwości pomaga edukować uczniów w zakresie działań podejmowanych przez fundację na rzecz czworonożnych oraz odpowiedzialnej opieki nad kotami. Dzieci dowiedziały się między innymi w jaki sposób można pomagać bezdomnym zwierzętom, jakie akcesoria są niezbędne przy opiece nad kotem oraz jak rozpoznawać i odpowiednio reagować na mowę ciała kota. To była ważna i pouczająca lekcja, która dostarczyła uczniom wielu wrażeń.
K. Kociszewska , M. Wojciechowska
Zwiedzamy Stare i Nowe Miasto
6 lutego klasa 1d podczas kolejnej wycieczki odkrywała tajemnice Starego i Nowego Miasta. Skąd wzięły się nazwy ulic, czy Bazyliszek nikogo nie zamieni już w kamień, jak można odnaleźć w lecie w Warszawie białe wzgórze? A potem , w murach Muzeum Warszawy szukaliśmy różnych rzeczy, które podpowiadały, co murach starej Warszawy piszczy?
Warszawa Fryderyka Chopina - wycieczka klasy 5b
Podczas lekcji przenieśliśmy się w czasie do XIX-wiecznej Warszawy. Poznaliśmy adresy związane z życiem dorastającego Fryderyka - mieszkania, szkoły, miejsca koncertów. Podczas warsztatu tworzyliśmy plan Warszawy Chopin i ustaliliśmy trasę zwiedzania najważniejszych miejsc związanych z jego biografią.
Dzień Babci i Dziadka
Z okazji Święta Babć i Dziadków uczniowie klasy 1d przygotowali dla swoich kochanych gości piosenki, wiersze i chwilę wspólnej zabawy i tańca. Wiele uśmiechu i zdrowia wszystkim Babciom i Dziadkom ca życzą uczniowie klasy 1d!
Dyskoteka karnawałowa
6 lutego b.r. odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów z klas IV-VII. Wszystkim dopisywał dobry humor. Rewelacyjna oprawa muzyczna przyczyniła się do świetnej zabawy, a rodzice zorganizowanym poczęstunkiem do szybkiej regeneracji sił:)
Jasełka szkolne
Tradycją naszej szkoły są Jasełka, które w tym roku przygotowali uczniowie uczestniczący w kole teatranym pod opieką Pani Agnieszki Denkiewicz. 22 grudnia 2017 r. w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się: dyrekcja szkoły, zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice.
Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O piękne przeżycia i miłe doznania słuchowe zadbali zdolni aktorzy i wokaliści. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.
Spotkanie przebiegało w miłej i świątecznej atmosferze.Jasełka 1d
Klasa 1d jako Zespół ”Nasza klasa” przygotowała przed Świętami Bożego Narodzenia swoje pierwsze widowisko „Rozśpiewana szopka”. Zespół zaprezentował się przed przedszkolakami z przedszkola „Kolorowy zakątek”, a także z przedszkola „Zielony groszek”. Kolędowaliśmy także przed naszymi gośćmi, którzy przyszli na uroczystą klasową wigilię.
Christmas Crackers klas III
Uczniowie klas III a, III c, III d i III e, z panią Anetą Andrzejuk, wykonały na języku angielskim tzw. Christmas Crackers. Dzieci świetnie się bawiły, poznały elementy kultury anglojęzycznej oraz trenowały swoje umiejętności manualne.
Uwaga, smog!!!
My też mamy wpływ na jakość powietrza. Włączyliśmy się czynnie w walkę ze smogiem. Realizujemy projekt z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) "Warszawo weź oddech". Projekt realizują uczniowie pod opieką Pani Moniki Trzaski i Pani Barbary Radeckiej. Uczniowie poznają przyczyny niskiej emisji, smogu i jego wpływu na nasze zdrowie. Przygotowane przez uczniów ulotki informują o szkodliwości zanieczyszczonego powietrza . Również wśród rodziców została przeprowadzona ankieta, chcemy w ten sposób dowiedzieć się czy mają świadomość jakim powietrzem oddychamy. Jesteście ciekawi wyników? Już nad nimi pracujemy i wkrótce zostaną opublikowane.
Uczniowie realizują jeszcze inne zadania, dokumentują alerty o smogu.
Na lekcji chemii wykonaliśmy ćwiczenia związane z powietrzem. Porównaliśmy czystość liści z lasu z liśćmi, które zebraliśmy z pobocza drogi. Przez cały czas trwania projektu sprawdzamy jakość powietrza, umieszczamy buźki na kalendarzu informując innych jak wygląda sytuacja. Młodzież przygotowała również gazetkę przedstawiającą prace uczniów.Zapraszamy do ich obejrzenia i zapraszamy do czytania kolejnych relacji i wyników badań.
Wyniki konkursu plastycznego "Cicha noc"
Wyniki konkursu plastycznego Cicha noc- ilustracja do słów kolędy. Laureatami konkursu zostali uczniowie z klas 4a,4c, 4g ,4f i 5b. Kinga Michalska zajęła I miejsce, Diana Hołownia II miejsce, Natalia Janus III miejsce .Wyróżnienie zdobył Maksymilian Seremak, Hanna Kaniewska- Wołowicz, Rayan Chahoub oraz Agata Komorowska.
Gratulujemy laureatom Renata Fundeła i siostra Julia
Warsztaty Wigilijne III a
W dniu 13 grudnia 2017r. w klasie IIIA odbyły się Warsztaty Wigilijne. Pani Beata Samsel, wychowawczyni klasy, serdecznie wszystkich przywitała, podzieliliśmy sie opłatkiem.
Kiedy przy suto zastawionym stole rodzice wymieniali się przepisami kulinarnymi dzieci w tym czasie przygotowywały kartki świąteczne do Hospicjum przy ulicy Tykocińskiej w Warszawie.
Potem rozpoczęła sie część artystyczna - wspólne kolędowanie.
Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęliwego Nowego Roku 2018życzą wraz z rodzicami uczniowie klasy III A.
Dzień Pierwszaka
Dnia 12 grudnia (12.12- imieniny miesiąca) w świetlicy obchodziliśmy Dzień Pierwszaka. Były ciekawe konkursy i co najważniejsze nie było przegranych. Wszyscy świetnie się bawili i miło spędzali czas.
Więcej zdjęć: Dzień Pierwszaka
Wystawa aniołków
Zapraszamy do obejrzenia prac plastycznych uczniów. Wystawa aniołków z masy solnej. Autorami prac są uczniowie z klasy 5a, 5b, 5c i 5d.
Gratulacje Renata Fundeła
"Tak. POMAGAM!"
„Pomagając innym pomagasz i sobie”
W dniach 8 i 9 grudnia 2017 roku (piątek, sobota) uczniowie klasy 6d wzięli udział w świątecznej zbiórce żywności pod hasłem: „Tak. POMAGAM!” Caritas Polska.
Podczas bożonarodzeniowej zbiórki wolontariusze zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki.
Dziękujemy Wszystkim tym, którzy dorzucili się do naszego koszyka i wsparli ciepłym słowem, a także Rodzicom uczniów kl. 6d i pani Agnieszce Denkiewicz za pomoc i poświęcony czas.
Beata Dylska
Mikołajki na kręgielni
7 grudnia 2017 r. klasa 5b była na wycieczce w kręgielni na Saskiej Kępie. Celem wycieczki było: propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja zespołu klasowego, zacieśnianie relacji koleżeńskich.
Lekcja na kręgielni była wspaniałą rozrywką dla naszych dzieci. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów dla swojej drużyny. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas. Było super!!!
Serdecznie dziękujemy rodzicom za zorganizowanie wycieczki oraz za opiekę.
Więcej zdjęć: https://photos.app.goo.gl/cBTlUolBa6kh2oRX2
Barbórka - święto górnika
Tam w kopalni
w ciemnym chodniku,
wielu pracuje dzielnych górników.
My im życzenia dzisiaj składamy,
za to , że ciepło w szkole mamy.
Zabawa andrzejkowa
30 listopada w godzinach od 16:45 do 19:00 zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb, według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
Andrzejki w naszej szkole to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce, którą zapodawali DJ Maciek oraz DJ Marcin. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.
Więcej zdjęć: ZABAWA ANDRZEJKOWA
Andrzejki
Dnia 29 listopada w świetlicy dla klas I świętowaliśmy andrzejki. Rozmawialiśmy o tradycjach andrzejkowych, kolorowaliśmy i ozdabialiśmy naszą salę kluczami, były wróżby oraz wspólne zabawy przy muzyce.
Dzień Pluszowego Misia
Dnia 22.11. 2017r. w szkolnej świetlicy dla klas I obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię pluszowego misia, wysłuchały opowiadań i wierszy, brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Przyniesione tego dnia pluszowe isie występowały w misiowym teatrzyku i prowadziły ze sobą dialogi. Na koniec zajęć malowaliśmy pastelami misie.
Oto autorzy wyróżnionych prac:
Maja Biesiada 1C
Łucja Marszałek 1B
Basia Turowska 1D
Franek Nartonowicz 1C
Piotr Goleń 1C
Natalia Szczepaniak 1C
Jaś Podbielski 1B
Kinga Baranowska 1C
Weronika Szabluk 1C
Konstanty Dobies 1D
Jaś Liczner 1D
Organizatorzy
Dorota Łoniewska, Alicja Mianowska, Ewa Paradiuk
Ziemia z kapusty?!
Co można wyczarować z główki kapusty?
Naszą planetę - Ziemię, a dokładnie jej budowę. Tak widzą ją uczniowie klasy 3g.
Świetlicowe ANDRZEJKI
29.11.2017r. w świetlicy Szkoły Podstawowej Nr 141 w Warszawie odbyły się "Andrzejki". Dzieci wesoło bawiły się przy muzyce, wróżyły z kart, kubków, butów. Dziewczyny losowały imiona chłopców a chłopcy dziewczyn. Odbyły się również konkursy tańca pojedynczych osób, w parach, z balonami i z krzesłami. Pani Tamara najlepszym tancerzom wręczyła nagrody w postaci naklejek.
Reprezentacja naszej szkoły na obchodach
rocznicy Powstania Listopadowego
Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, Pan Tomasz Kucharski, serdecznie dziękuje uczniom i kadrze pedagogicznej za udział pocztów sztandarowych i delegacji szkolnych w dzielnicowych obchodach 187. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego, które miały miejsce pod pomnikiem Bitwy Grochowskiej 1831 roku na Olszynce Grochowskiej w dniu 25 listopada 2017 r.
1d w zamku Ostrogskich
23 listopada klasa 1d powędrowała do zamku Ostrogskich. Po drodze przywitaliśmy się z syreną stojącą nad brzegiem Wisły i ze złotą kaczką. A w zamku otoczyła nas muzyka Fryderyka Chopina w muzeum jego imienia.
Występ dla seniorów
W " Dniu Seniora" 14.11.2017 r. teatrzyk świetlicowy pod kierunkiem Tamary Strzemeckiej w Centrum Promocji Kultury przedstawił spektakl pt. "Warszawa i ja". Przedstawienie bardzo się podobało seniorom, którzy oklaskami nagradzali dialogi i piosenki. Na koniec organizatorka imprezy osobiście podziękowała pani Tamarze Strzemeckiej i dzieciom za wspaniałe przedstawienie.
Jubileusz 50-lecia szkoły - część oficjalna
24 listopada odbyły się uroczyste obchody 50-lecia naszej szkoły.
Piątkową galę rozpoczęła pięknymi słowami Pani Dyrektor Anna Gołygowska.
Po przemówieniu uczniowie należący do szkolnego chóru prowadzonego przez Panią Sylwię Kuligowską, przeprowadzili nas przez 50 lat polskiej muzyki, wprowadzając tym samym w nastrój nostalgii i zachęcając przybyłych na uroczystość gości do wspomnień.
Galę jubileuszową prowadzili: Pani Ewa Kisson oraz Pan Marcin Łojewski.
Wśród przybyłych gości znaleźli się radni, przedstawiciele lokalnych władz, przedstawiciel Kuratorium Oświaty, dyrektorzy placówek oświatowych oraz zaprzyjaźnionych instytucji, emerytowani i obecni pracownicy szkoły.
W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy 5d, 6c oraz 6d z warszawskim repertuarem, których przygotowały Panie: Beata Urbańska oraz Agnieszka Łabencka.
Dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie i udział w uroczystościach jubileuszowych szkoły!
Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Grzegorza Wyszomirskiego, który zadbał o oprawę muzyczną.
Więcej zdjęć: JUBILEUSZ
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była dla nas okazją do świętowania. Klasy Pań Beaty Samsel i Doroty Kalinowskiej przygotowały piękny występ nawiązujący do naszej polskiej historii.
7c w Sądzie Okręgowym
8 listopada uczniowie klasy 7c byli na wycieczce w Sądzie Okręgowym.
Było to ciekawe doświadczenie, które niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci. Uczniowie zostali zapoznani z historią budynku, w którym mieści się siedziba Sądu. Dowiedzieli się, jak przebiega proces sądowy od momentu złożenia pisma procesowego aż do wydania wyroku.
Mogli przeanalizować kilka przykładowych akt sądowych dotyczących spraw karnych i cywilnych. Największe emocje towarzyszyły uczniom podczas odegrania rozprawy sądowej. Ubrani w togi sędziowskie, prokuratorskie czy adwokackie wygłaszali mowy oskarżycielskie, obrończe i przesłuchiwali świadków.
Zaangażowanie uczniów było ogromne, a wycieczka wszystkim bardzo się podobała.
Dary już w schronisku
Akcja "Pomagamy zwierzętom w schronisku" trwająca od 01.10.2017 r. do 31.10.2017 r. została zakończona. W dniu 05.11.2017r. zostały zawiezione do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie dary zebrane w Szkole Podstawowej nr 141 w Warszawie.
Szczególne podziękowania kierujemy do Pani A. Poznańskiej, która co roku pomaga w przewiezieniu zebranych darów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za dobre serce.
Tamara Strzemecka
4g i 4f w śiecie Harry'ego Pottera
19 października 2017 r. uczniowie z klas 4g i 4f przenieśli się w niezwykły świat Harry’ego Pottera przy ulicy Pokątnej. W magicznej atmosferze wśród pająków, klatek z sowami, pajęczym i mioteł dzieci oglądały pokaz sztuczek połączony z tworzeniem czarodziejskiego eliksiru, którego mogli spróbować. Po lekcji magii uczniowie własnoręcznie tworzyli różdżkę i zaopatrzyli się w czarodziejski asortyment.
Więcej zdjęć: 4g i 4f w świecie Harry'ego Pottera
Zdrowe śniadanie
Udział uczniów IIA w warsztatach na temat zdrowego żywienia - " Wspólne śniadanie" - warsztaty kulinarne.
Zajęcia plastyczne
Niedawno zerówka udała się do Pracowni Artystycznej "Farbą Umazane" gdzie dzieci poznały nową technikę plastyczną. Wynikiem spotkania były niesamowite prace i wielka radość.
Więcej zdjęć: zajęcia plastyczne
Spotkanie z Misjonarką z Burundi (Afryka Centralna)
20 października 2017 roku w naszej szkole gościliśmy misjonarkę siostrę Karinę Markowicz ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, która 17 lat posługuje w Burundi – jednym z najuboższych krajów Czarnego Lądu. Dobrze się złożyło, że tuż przed Niedzielą Misyjną siostra mogła odwiedzić dzieci z Ogniska Misyjnego w ramach Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci –PDMD, które funkcjonuje naszej szkole. Siostra Misjonarka przedstawiła nam główne problemy afrykańskich dzieci: malaria, niedożywienie czy głód, brak opieki medycznej, brak czystej wody, brak dostępu do edukacji, bezdomność czy wojna…
Mimo licznych braków i problemów, dzieci z Burundi potrafią cieszyć się i być wdzięczne za drobne rzeczy, które otrzymują na misji sióstr: sweterek, mleko w dniu świętego Mikołaja, zeszyty czy zabawki z Polski. Dzieci te chcą sobie same „zarobić” za otrzymywane rzeczy przynosząc na przykład trawę dla królików, które są hodowane na misji. Siostra Karina opowiedziała nam historię dziewczynki z chorą nogą, pokazała nam codzienne życie ubogich i biednych rodzin, ich przedmioty codziennego użytku, domy z gliny i piękno afrykańskiej przyrody. Burundi to kraj tysiąca wzgórz i pagórków, kraj w którym początek bierze i ma swe źródło największa rzeka Afryki – Nil. Burundi to kraj tajemniczych rytmów bębniarzy, kraj kawy i herbaty. Niestety ludzie miejscowi doświadczani są nieustannie wojną domową i walką między plemionami Tutsi i Hutu. Dlatego ogarnijmy ten malutki kraj naszą modlitwą i drobną ofiarą, prosząc o pokój dla ludzi i bezpieczeństwo dla polskich misjonarzy. Dziękujemy Siostrze Karinie za przybycie, czas nam poświęcony i podzielenie się z nami swoim doświadczeniem pracy misyjnej.
Opracowała: siostra Stefania W. Maksymów CSS
Więcej zdjęć: spotkanie z Misjonarką
Tajemnice historii Warszawy
Grupa uczniów z klas siódmych, 30 października 2017 roku, wzięła udział w sesji edukacyjnej dla młodzieży szkół warszawskich z cyklu "Tajemnice Historii Warszawy" - Walka o dobra kultury. Sesja odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego i była poświęcona pamięci Marii Szypowskiej - znanej i zasłużonej varsavianistce, autorce książek - w tym książek o Warszawie, prezesowi Fundacji Artibus Muzyka - Obraz - Słowo, oddanej sprawie młodzieży i edukacji historycznej i varsavianistycznej młodych pokoleń Warszawiaków, wielokrotnie nagradzanej i odznaczanej pisarce .
Sesji towarzyszyła wystawa książek Marii Szypowskiej oraz wystawa o Zamku Królewskim, którą przygotowała śp. Maria Szypowska.
Dzień Chłopaka w klasie 7a
11 października 7a świętowała Dzień Chłopaka. Odbyła się dyskoteka klasowa z zabawami i poczęstunkiem. Zabawy i konkursy przygotował Alan Danielczyk . Humory dopisywały. Chłopcy z 7a elegancko prezentowali się w muszkach, które dostali w prezencie. Dzień Kobiet też będziemy świętować.
Konkurs religijny
W październiku z racji nabożeństw różańcowych jak też z okazji 100-lecia objawień Maryi pastuszkom w Fatimie katechetki: siostra Stefania Maksymów i Pani Agnieszka Denkiewicz zorganizowały w klasach młodszych „Konkurs na najładniejszy różaniec”. W konkursie wzięło udział 20 uczestników, wśród których wyłoniono zwycięzców:
1 miejsce – Antoni Kośnik (klasa 1d)
2 miejsce – Anna Wielgus (klasa 3c)
3 miejsce – Ewelina Walczak (klasa 3b)
wyróżnienie – Maja Biesiada (klasa 1c)
wyróżnienie – Krystian Zdrodowski (klasa 2b)
wyróżnienie – Piotr Kostrzewa (klasa 3a)
Wśród różańców były dwa wykonane ze srebrnej folii, z makaronu, pachnący z ziarenek kawy, z chrupek, z kolorowych i błyszczących koralików czy z różnokolorowych guzików, który budzi zachwyt wśród drugoklasistów. Różaniec na sercu, wielokolorowy z modeliny, z kolorowych gumek oraz trzy zrobione ze smacznych (mniam… mniam… ), różnych kształtów żelek, które wzbudziły pośród dzieci sporo emocji. Różańce wąchano, dotykano, przekazywano z namaszczeniem w specjalnych pojemnikach, pudełeczkach, jak bezcenne skarby… Wszyscy uczestnicy konkursu stali się mistrzami różańca świętego i mam nadzieję, że ich własnoręczna praca posłuży do umiłowania tej tak prostej i zarazem pięknej modlitwy. Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy sukcesów w nauce i życiu religijnym.
Opracowała: siostra Stefania Wioletta Maksymów CSS
Więcej zdjęć: różaniec
1d na Zamku Królewskim
23 października klasa 1d wyruszyła do Zamku Królewskiego na spotkanie z Jego Kudłatą Mością Kiopkiem, czyli ukochanym psem ostatniego polskiego króla.
Po poszukiwaniach niesfornego pieska i nauce dworskiego tańca pospacerowaliśmy chwilę po uliczkach Starego miasta i odwiedziliśmy Archikatedrę Św Jana.
Sukcesy sportowe
W piątek nasze reprezentacje szkoły chłopców i dziewcząt zajęły odpowiednio 2 i 3 miejsce w finałach dzielnicowych rozgrywek w mini piłkę ręczną.
Gratulujemy!
Sukces naszego ucznia:)
Jiyan Jurek zdobywa 4 miejsce w finałach biegów przełajowych na 1000m na szczeblu warszawskim. Gratulujemy!
Jubileusz Szkoły
29 września b.r. uczniowie świętowali 50 lecie swojej szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się oficjalnie - uczniowie, nauczyciele oraz rodzice odśpiewali hymn Polski oraz hymn szkoły. Następnie Pani Dyrektor zabrała głos - serdecznie powitała wszystkich zebranych oraz przypomniała kiedy powstała szkoła oraz kto jest jej patronem.
Zachęciła do obejrzenia fotografii, na których byli nauczyciele w wieku szkolnym oraz galerii "Hobby nauczycieli".
Nie obyło się również bez wspomnień...
Uczniowie prezentowali swoje zdolności śpiewając piosenki i stroje nawet sprzed 50 lat.
Więcej zdjęć: JUBILEUSZ - uczniowie
Czym skorupka za młodu nasiąknie ...
Uczniowie z klas I uczą się zdrowych nawyków żywieniowych.
Zaangażowanie dzieci można określić: "W zdrowym ciele zdrowy duch warzyw pełen brzuch".
Pocztówka z wakacji
Rozstrzygnęlismy kolejny konkurs świetlicowy - "Pocztowka z wakacji". Gratulujemy serdecznie laureatom.
Pragniemy też podziękować w imieniu Ośrodka Hospicjum Domowe przy ulicy Tykocińskiej 27/35 w Warszawie, do którego trafią wszystkie prace z konkursu - taki mały promyczek słoneczka wakacyjnego.
Za tą radość dziekujemy wszystkim uczniom, którzy zaangazowali sie w konkurs,
a w szczególności klasie III g i wychowawcy Monice Garbiec.
7a w Pałacu Prezydenckim
21 września uczniowie 7a zwiedzili Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu. Spotkaliśmy też Panią Prezydentową, która podzieliła się z nami swoimi pasjami czytelniczymi.
1d poznaje Pragę Południe
13 IX i 10 X klasa 1d poznawała swoją małą ojczyznę – Grochów i całą Pragę Południe.
Na Saskiej Kępie W Parku Skaryszewskim Na cmentarzu kamionkowskim
5c w Muzeum Powstania Warszawskiego
20 września klasa 5c uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Lekcja miała tytuł "Konspiracja w czasie okupacji". Dzieci nie zwiedzały całej ekspozycji stałej w muzeum. Na początku wzięły udział w zajęciach dotyczących tematu lekcji. Dowiedziały się, czym była konspiracja, jakie spełniała zadanie w czasie okupacji. Zajęcia te były prowadzone w formie zadaniowej, a nie wykładu. Uczniowie musieli sami określić jak powinien zachowywać się i wyglądać konspirator.
Podzieleni na kilka grup szukali ukrytych meldunków w rzeczach codziennego użytku. Zapoznali się z metodami szyfrowania , a nawet próbowali nadawać wiadomości alfabetem Morse'a. Przybliżono im sposób działania radiostacji. Dzieci były bardzo zaangażowane w lekcję, podziwiały pracę konspiratorów i uświadomiły sobie, że była bardzo ważna ale i szalenie niebezpieczna. Lekcja była prowadzona w przystępnym języku i dawała wiele porównań i odniesień do ich współczesnego, codziennego życia, co
sprawiło, ze temat historyczny stał się bardziej realny i jasny. Po zajęciach w sali przeszliśmy do kilku miejsc na terenie muzeum, które korespondowały z tematem zajęć. Zobaczyliśmy drukarnię konspiracyjną, różne rodzaje broni, którą walczyli Polacy w czasie okupacji, radia i radiostacje do przekazywania wiadomości. Duże wrażenie zrobiły na dzieciach autentyczne opaski powstańcze umieszczone na szybie szklanej windy.
Lekcja bardzo się podobała uczniom i na pewno wynieśli z niej więcej niż ze zwykłego wykładu.
Więcej zdjęć: https://photos.app.goo.gl/ERlxnbk8xq0c11eI2
Wyprawa w ramach Akademii Nadwiślańskiej
Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia.(Cyceron)W sobotę (23.09.2017) udało nam się zdobyć Twierdzę Modlin, malowniczo położoną u zbiegu Wisły i Narwi. Zwiedziliśmy Muzeum, wdrapaliśmy się na Wieżę Czerwoną, obejrzeliśmy stoiska militarne i posililiśmy się wojskową grochówką. Na zakończenie wzięliśmy udział w rekonstrukcji historycznej - Obrona Modlina w 1939 roku. Największe wrażenie zrobił na nas oddział kawalerii, ludność cywilna, pokazy pirotechniczne, schron przeciwlotniczy i historia Baśki Murmańskiej.W tej niesamowitej wyprawie, zrealizowanej w ramach projektu Akademii Nadwiślańskiej, uczestniczyli przedstawiciele klas: 3h, 6d, 7b, 7d i ich opiekunowie: p. Jolanta Szczeblewska, p. Beata Dobrzeniecka i p. Beata Dylska.Próbny alarm przeciwpożarowy
22 września obie zmiany uczniów miały okazję wząć udział w próbnym alarmie przeciwpożarowym.
Na szczęście były to tylko ćwiczenia i przebiegły zgodnie z planem.
Sala 31 udekorowana:)
Klasy II intensywnie rozpoczęły nowy rok szkolny. Dzieci udekorowały już swoją świetlicę.
Pierwsze spotkanie...
Pierwsze spotkanie uczniów klasy 1d podczas uroczystego Rozpoczęcia Roku Szkolnego na boisku. Szykujemy się do wspólnego jubileuszowego zdjęcia.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
Rozpoczęcie roku szkolnego w tym roku odbyło się 4 września. Uczniowie rozpoczęli naukę w odmienionej rzeczywistości, w odmienionej szkole.
Pani Dyrektor ciepłymi słowami przywitała ponad 800 uczniów oraz ich rodziców. Przedstawiła również zmienione grono pedagogiczne.
Życzymy uczniom, aby w nowym roku szkolnym podążali za marzeniami, odkrywali swoje pasje oraz byli zawsze uśmiechnięci i pełni optymizmu.
życząc uczniom w nowym roku szkolnym podążania za marzeniami, odkrywania swoich możliwości i pasji, dużo uśmiechu i optymizmu
Zobacz co tam w Świnoujściu : http://www.eswinoujscie.pl/2017/09/04/uroczyste-rozpoczecie-roku-szkolnego-w-szkole-podstawowej-nr-6-im-mieszka-i/życząc uczniom w nowym roku szkolnym podążania za marzeniami, odkrywania swoich możliwości i pasji, dużo uśmiechu i optymizmu.
Zobacz co tam w Świnoujściu : http://www.eswinoujscie.pl/2017/09/04/uroczyste-rozpoczecie-roku-szkolnego-w-szkole-podstawowej-nr-6-im-mieszka-i/życząc uczniom w nowym roku szkolnym podążania za marzeniami, odkrywania swoich możliwości i pasji, dużo uśmiechu i optymizmu.
Zobacz co tam w Świnoujściu : http://www.eswinoujscie.pl/2017/09/04/uroczyste-rozpoczecie-roku-szkolnego-w-szkole-podstawowej-nr-6-im-mieszka-i/