Archiwum - rok szkolny 2010/2011
VII Dzień Dobrych Uczynków
19 maja 2011r. uczniowie z klasy IIIc wraz z panią Izabelą Orłowską uczestniczyli w VII Dniu Dobrych Uczynków organizowanym przez Fundację Ekologiczną Arka.
Dzień ten jest świętem społecznych, bezinteresownych działań, którego przewodnim hasłem jest „dobre uczynki dla ludzi, zwierząt i środowiska”.
Uczniowie samodzielnie przygotowali kolorowe kartki, w których napisali życzenia oraz wykonali piękne wiosenne kwiaty. Fundacja Arka przygotowała mnóstwo ciasteczek z życzeniami. Zadaniem naszych uczniów było rozdanie kwiatków, kartek oraz ciasteczek mieszkańcom Warszawy.
Akcja nasza wśród wielu przechodniów wzbudziła wiele zainteresowania. Otrzymaliśmy od Warszawiaków mnóstwo ciepłych słów i dużo poparcia.
Tegoroczne obchody Dnia Dobrych Uczynków udały się!
Wszystkim, a w szczególności nam uczniom, nauczycielom, naszym sympatykom i przyjaciołom życzymy, aby dobre uczynki zagościły na stałew naszym codziennym życiu.
Więcej zdjęć w galerii Picasa.
Pragnienie czytania
W sobotę 7 maja br. w Muszli Koncertowej w Parku Skaryszewskim uczniowie naszej szkoły wzięli udział w imprezie "Pragnienie czytania" pod hasłem "Zadziw Świat - przeczytaj ksiażkę".
Oprócz występów na scenie mogliśmy posłuchać jak znani i lubiani czytają dzieciom. Usłyszeliśmy m.in.: p. Edwarda Lutczyna, który wraz z synem czytał fragment "Mikołajka", p. Annę Węgleńską (tłumaczkę książek Astriol Lindgren), która pięknie zinterpretowała fragment "Ani z Zielonego Wzgórza", jak również p. Krzysztofa Wierzbickiego (reżysera filmów dokumentalnych), który przypomniał fragment "Alicji po drugiej stronie lustra".
Uczestnicy imprezy mogli na przygotowanych stoiskach zakupić książki i gry edukacyjne dla dzieci.
Mimo niesprzyjającej aury nieliczna widownia (a szkoda!) bawiła się, śpiewała, pląsała i gromkimi brawami nagradzała występujących.
Naszą szkołę reprezentowali:
Świesiulska Julia - oddział przedszkolny
Julia Wyzińska - kl. 1c
Smułkowska Sylwia - kl. 1c
Smułkowska Julia - kl. 1c
Julia Wojtaszek - kl. 3b
Matylda Majewska - kl. 3b
Laura Metelska - kl. 3b
Lassota Gabrysia - kl. 5d
Lekcja na czterech łapach - Podróże z Oskarem
W dniu 03-03-2011r. odbyła się w naszej szkole
"Lekcja na czterech łapach - Podróże z Oskarem".
Podczas lekcji dzieci zapoznały się z właściwą pielęgnacją i zwyczajami zwierząt, które żyją z ludźmi w domu tj. kot, chomik, królik, a w szczególności pies. Jesteśmy przekonani, że spotkanie to na długo pozostanie w pamięci dzieci i sprawi, że będą one lepszymi opiekunami swoich ulubieńców.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęc w galerii Picasa
Lekacja o starożytnej Grecji i Persji
Uczniowie klas 5 i 6 uczestniczyli w lekcji o wojnach starożytnej Grecji i Persji.
Prowadzący zaprezentowali, jak wyglądały ubiory starożytnych wojowników.
Wybrani uczniowie założyli stroje i mogli wczuć się w rolę starożytnego hoplity. Próbowali stworzyć falangę - szyk bojowy.
Uczniowie dowiedzieli się, jak młodzi Grecy i Persowie byli wychowywani, by odnosić sukcesy wojenne. Z wielką uwagą uczniowie słuchali, gdy prowadzący opowiadali o życiu chłopców, którzy od 8 roku zycia przechodzili pod opiekę państwa i zaczynali zycie wojskowe w koszarach.
Lekcja była ciekawa. Uczniowie wzbogacili wiedzę o starożytnych czasach.
Więcej zdjęć w Galerii Picasa
Lekcja o Powstaniu Warszawskim
Lekcja o powstaniu warszawskim została przeprowadzona przez członków grupy historycznej „Zgrupowanie Radosław”.
Prowadzący opowiedzieli o tle historycznym powstania warszawskiego: przyczynach wybuchu, przebiegu i skutkach. Uczniowie obejrzeli film, który przedstawiał życie codzienne osób biorących udział w powstaniu.
Uczniowie obejrzeli umundurowanie i ekwipunek powstańczy( karabin maszynowy, pistolet, granaty). Obejrzeli prasę powstańczą.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.
Więcej zdjęć w Galerii Picasa
Nocka w szkole
Dnia 5 i 21 stycznia br. odbyły się w naszej szkole "nocki" dla uczniów.
Było bardzo dużo ciekawych zajęć i długie rozmowy do poduchy.
05-01-2011r.
21-01-2011r.
Arka dla Ziemi
Dlaczego tak ważna jest oszczędność wody i energii?
Po co segregować odpady?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukaliśmy na warsztatach zorganizowanych w naszej szkole przez Fundację Arka. Fundacja Arka przygotowała Warsztaty pt. „Arka dla Ziemi” 16 stycznia po raz kolejny uczestniczyliśmy w działaniach Fundacji Ekologicznej Arka. Tym razem dwie klasy: piąta i szósta wzięły udział w zajęciach dotyczących pozytywnych, ekologicznych nawyków w kontekście zmian klimatycznych.
Uczniowie wykazali się dużą wiedzą jak i kreatywnością w rozwiązywaniu problemów związanych z marnowaniem energii. Dziękujemy za zajęcia i wierzymy, że dobre nawyki będą nam towarzyszyć, na co dzień.
Fundacja Azylu pod Psim Aniołem
7 stycznia 2011r. do naszej szkoły zawitali wolontariusze z Fundacji Azylu pod Psim Aniołem.
Fundacja opiekuje się bezdomnymi psami i kotami z Warszawy i okolic, promuje przejrzysty, charytatywny model rozwiązywania problemu bezdomnych zwierząt, zgodny z Europejską Konwencją Ochrony Zwierząt Domowych. Wolontariusze odebrali z rąk uczniów kl. IIIc i pani Izabeli Orłowskiej rzeczy, które zebrali nasi uczniowie dla psów i kotów przebywających w schronisku.
Bardzo cieszymy się, że chociaż w taki sposób mogliśmy pomóc niechcianym zwierzakom. Na pewno będziemy o nich pamiętać.
Ozdoby choinkowe i aniołki
Serdecznie wszystkich zapraszamy do SDH UNIVERSAM - "Grochów" na wystawę pt. "Ozdoby choinkowe i aniołki".
Wystawa czynna jest od 15 grudnia 2010 do 12 stycznia 2011.
Rozdanie nagród i wyróżnień 12.01.2011.
Zapraszamy
Bożonarodzeniowa wizyta w Ośrodku Pomocy Społecznej
Uczniowie z naszej szkoły w ramach akcji „Choinki nadziei” odwiedzają co roku mieszkańców Domu Opieki Społecznej przy ul.Hetmańskiej w Warszawie. W tym roku uczyniliśmy to 20 grudnia 2010r.
Uczniowie klasy IIIc wraz z panią Izabelą Orłowską oraz panią Urszulą Dąbrówką i szkolnym chórem zanieśli mieszkańcom domu nie tylko piękne kolędy i wiersze bożonarodzeniowe, ale także drobne prezenty wykonane samodzielnie przez uczniów oraz życzenia świąteczno - noworoczne.
Dzięki świątecznemu programowi w wielu sercach zagościła radość, a na twarzach pojawił się uśmiech i wzruszenie. Ciepłe słowa podziękowania i zaproszenie do kolejnych odwiedzin – to dla nas najlepsza nagroda i dowód na to, że akcja Choinki Nadziei bardzo się wszystkim podobała. Po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły pokazali, że pamiętają o ludziach starszych, chorych, samotnych; była to dla nich niezapomniana lekcja wychowawcza, uświadamiająca wszystkim, że wokół nas żyją ludzie wymagający szczególnej troski i opieki.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
26 listopada 2010 r. obchodziliśmy Dzień Życzliwości.
Uczniowie wymyślali hasła promujące kulturę i szacunek w kontaktach z innymi.
CHOINKI NADZIEI
29.11.2010 o godzinie 11.00 (pomimo ataku zimy) na ul. Chmielnej przy Pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha” w Warszawie odbył się happening ekologiczny, organizowany przez Fundację Ekologiczną Arka.
Nasi uczniowie z klas IIIb i IIIc wraz z paniami: Bożeną Zdziarską i Izabelą Orłowską brali w nim udział.
Wspólnie przystroili ekologicznymi ozdobami naturalną choinkę w donicze. Happening był uroczystą inauguracją ogólnopolskiej akcji „Choinki nadziei”, która polega na niesieniu dobra ludziom potrzebującym z Domów Pomocy Społecznej.
Choinka, którą udekorowali nasi uczniowie zostanie przekazana do Domu Opieki Społecznej „Kombatant” na Bemowie.
VI Dzień Czystego Powietrza
18 listopada 2010r. jak co roku w naszej szkole zorganizowany został VI Dzień Czystego Powietrza (organizowany przez Fundację Ekologiczną - Arka).
Uczniowie klasy VIc i IIIc wspólnie z nauczycielami – panią Jolantą Szczeblewską oraz Izabelą Orłowską przeszli kolorowym pochodem po naszej dzielnicy – Pradze Południe.
Podczas pochodu chcieliśmy zwrócić uwagę na bardzo ważny problem – palenia śmieci w piecach domowych. Uczniowie przygotowali plakaty, czapki krasnoludków i inne transparenty mówiące o tym niebezpiecznym zjawisku.
Nasza akcja zwróciła uwagę przechodniów i ich akceptację w postaci braw, uśmiechów oraz kilku ciepłych słów.
To był udany dzień! Do zobaczenia za rok!
Warsztaty komunikacji interpersonalnej
Od 15 listopada 2010r. w naszej szkole rozpoczęły się tzw. warsztaty komunikacji interpersonalnej. W warsztatach udział biorą uczniowie klas drugich i trzecich.
Podczas zajęć uczniowie mogli rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne (komunikacja, asertywność), wzmocnić obraz samego siebie, poznać sposoby radzenia sobie ze stresem, nawiązać bliskie relacje z rówieśnikami (przyjaźń), odkryć wartości, które realizujemy w życiu. Warsztaty były bardzo ciekawe. Uczniowie podczas zabawy uczuli się i miło spędzili czas. Mamy nadzieję, że zwiększyły one samoświadomość uczniów.
Program edukacyjny ZDROWY UCZEŃ
Dnia 08-11-2010r. w ramach realizacji Programu Edukacyjnego ZDROWY UCZEŃ w naszej szkole odbyło się szkolenie na temat "Pierwsza pomoc".
Wzieli w nim udział wszyscy uczniowie klas VI. Podczas szkolenia uczniowie mieli możliwość ćwiczeń na fantomie.
Więcej fotografi w zakładce GALERIA PICASA
Podziel się ze mną swoim światem
W ramach programu e-Twinning w obecnym roku szkolnym uczniowie klas Va, Vc oraz Vd biorą udział w całorocznym projekcie międzynarodowym ze szkołami z Włoch oraz Słowacji. Projekt nosi tytuł "Share your world with me" ("Podziel się ze mną swoim światem") i ma na celu przybliżyć uczniom kulturę oraz codzienne życie dzieci w innych krajach europejskich. Uczniowie porozumiewają się w języku angielskim, wymieniają się wiadomościami, dyskutują na forum oraz biorą udział w wirtualnych spotkaniach w czasie rzeczywistym za pośrednictwem czatu. Przez cały rok wspólnymi siłami tworzona jest gazetka elektroniczna dotycząca kultury oraz życia codziennego w trzech krajach biorących udział w projekcie. O postępach naszej pracy można przeczytać na stronie: http://www.etwinninger.blogspot.com (strona w języku angielskim).
Nauczyciele koordynujący pracę uczniów:
Dorota Skowrońska (Szkoła Podstawowa 141, Warszawa, Polska)
Dana Valovicova (Základná škola Zohor, Zohor, Słowacja)
Elisa Carollo (Collegio Pio X, Treviso, Włochy)
Projekt "SOWY POLSKI"
Celem projektu jest wzbogacenie wiedzy przyrodniczej dzieci, młodzieży i dorosłych oraz stworzenie nowego wizerunku sowy jako pożytecznego i ciekawego gatunku.
W ramach projektu odbywają się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, nauczycieli oraz osób mających wpływ na kształtowanie świadomości ekologicznej. Projekt przewiduje zorganizowanie dwóch konkursów dla dzieci: "Sowi las", to konkurs, gdzie nagradzane będa relacje ze zorganizowanej zabawy, konkursów i spotkań w szkole czy przedszkolu i młodszych klasach szkoły podstawowej, zas "Sówka, mądra główka" skierowana jest do dzieci mogących wykazać się kunsztem literackim (szkoły podstawowe i gimnazjum).
Projekt "Sowy Polski" realizowany jest w klasach IV-VI.
Więcej informacji na stronie: http://www.sowy.eco.pl/
PROGRAM OWOCE W SZKOLE
Program „Owoce w szkole”skierowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych. Celem programu „Owoce w szkole” jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.
Udział w programie wezmą wyłącznie uczniowie klas I - III, których rodzice lub opiekunowie prawni wyrazili zgodę na uczestnictwo w programie.Ogólne wytyczne dotyczące dostarczania owoców, warzyw i ich przetworów:
Porcje są udostępniane dzieciom w 10-ciu wybranych tygodniach w każdym semestrze.
Dostarczone owoce i warzywa będą gotowe do bezpośredniego spożycia tj. wystarczająco rozwinięte, odpowiednio dojrzałe, umyte. Owoce i warzywa udostępniane w całości będą odpowiadały normom jakości handlowej obowiązującym zgodnie z art. 113a rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiającego wspólną oraganizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczace niektórych produktów rolnych.
Owoce i warzywa dostarczane w ramach programu "Owoce w szkole":
Produkt owocowy: jabłka (ok. 150g); gruszki (ok. 150g); sok owocowy (0,2 l - 0,33l)
Produkt warzywny: marchew (ok 60g); papryka słodka (ok 60g); rzodkiewka (ok 60 g); sok warzywny lub owocowo-warzywny (0,2 l - 0,33 l)
Finał Programu Edukacyjnego RYTM
3 listopada 2010r. odbędzie się wielki finał programów edukacyjnych Narodowego Centrum Kultury: Programu RYTM oraz Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych "Śpiewająca Polska".
W niedzielę odbędzie się wyjątkowy spektakl z udziałem dzieci i młodzieży z warszawskich szkół, także i naszej. W wyjątkowej scenerii Sali Kongresowej w Warszawie bedziemy świadkami wybitnych wykonań tańca współczesnego przez amatorów. Przesłanie spektaklu wypełnione jest nadzieją i wiarą, że nawet skomercjalizowane, masowe społeczeństwo nie jest w stanie pochłonąć prawdziwych indywidualności.
W koncercie wystąpi chór Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych "Śpiewająca Polska" złożony z chórów regionu: łódzkiego, białostockiego oraz warszawskiego składał się będzie z 350 dzieci i młodzieży.
Prosimy o zgłaszanie się wszystkich zainteresowanych bezpłatnymi wejściówkami.
Spotkanie z Panem Przemysławem Domańskim - podróżnikiem
Spotkanie odbyło się 16 września br., uczestniczyli w nim uczniowie klas V.
Pan Przemysław opowiadał min.:
· * Melanezji
o Archipelagu Nowych Hebrydów (państwo Vanuatu)
§ Vanuatu w pierwszej edycji Happy Planet Index uzyskało najwyższą ocenę na świecie w klasyfikacji „efektywności produkcji szczęścia z zasobów Ziemi”
o Archipelagu Wysp Salomona
· * Ceremoniale N’ghol z wyspy Pentecost, który stał się pierwowzorem bungee jumping
· * O wodzach, roli świń i 100 językach Vanuatu, a także o wytworzonym w ciągu ostatnich stu kilkudziesięciu lat języku bislama, którym porozumiewają się krajowcy z różnych plemion.
· * O Guadalcanal – wyspie na której Amerykanie odwrócili losy II wojny światowej na Pacyfiku
· * O świętym wulkanie Yasur i czarnym proroku Jonie Frumie
Więcej zdjęć w galerii PICASA
SPOTKANIA Z MUZYKĄ 2010/2011 – FILHARMONIA NARODOWA
W naszej szkole także w tym roku, będą odbywały się koncerty edukacyjne realizowane przez Filharmonię Narodową prezentującą muzykę polską oraz muzykę innych regionów świata. Zaproszeni artyści przekazują słuchaczom wiadomości z zakresu historii muzyki, biografii wybitnych kompozytorów, form muzycznych, budowy i techniki gry na instrumentach muzycznych. Wśród artystów znajdują się znani soliści i kameraliści oraz utalentowani wykonawcy.
Każdy koncert trwa 45 min., ma inny temat, program i wykonawców. Tematy koncertów są realizowane w taki sposób by przekazywane wiadomości były zrozumiane i dostosowane do wieku uczniów. Uczestniczą w nich wszyscy uczniowie klas I - III. Na każdy miesiąc roku szkolnego przypada jeden koncert.
Bardzo prosimy, by zgodnie z tradycją uczniowie w tych dniach przychodzili do szkoły w stroju galowym.
TERMINY SPOTKAŃ Z MUZYKĄ W ROKU SZKOLNYM 2010/2011:
24-09-2010, 22-10-2010, 26-11-2010, 10-12-2010
14-01-2011, 11-02-2011, 18-03-2011, 08-04-2011, 20-05-2011, 10-06-2011
TEMATY SPOTKAŃ:
1. Wędrówka jedwabnym szlakiem - m.in. sarangi, kemancze, morin huur, tabla, ney
2. Ze skarbczyka małego melomana - baryton, skrzypce, fortepian
3. Opowieści z nowego świata - batyton, skrzypce, saksofon, fortepian
4. Teatr muzyczny - Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale - Przedstawienie operowe w kostiumach
5. Każdy taniec ma swoją historię - para tancerzy, fortepian
6. Tańczą palce po guzikach ...
7. Zabawy dźwiękami - Zespół CUP OF TIME - flet, skrzypce, bandoneon, wiolonczela
8. Tajemnice zielonego diabła - klarnet, wiolonczela, fortepian
9. Kalinka i inne piosenki - Kwartet wokalny IL CANTO MINORE
10. Jazzowe ABC - saksofon, gitara, kontrabas, perkusja