Szkoła z Pasją

        • Rok szkolny 2014-2015

        • Projekt "Pączki w programowaniu"

           

           

           

          Dwoje uczniów klasy 5d pod opieką p. Moniki Korczak uczestniczyło w projekcie „Pączki w programowaniu - wykorzystanie programowania w jęz. Scratch w rozwijaniu umiejętności logiczno-matematycznych" wpisanym do priorytetów ed ukacyjnych m.s t. Warszawy.
          Trwał on w okresie od października do grudnia 2014r. Zorganizowany był przez Stowarzyszenie „Rodzice w Edukacji" we współpracy z m.st. Warszawa oraz Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Jego celem było ukazanie innowacyjnych rozwiązań metodycznych i edukacyjnych oraz upowszechnianie programowania w języku Scratch, w celu rozwijania i wspierania kompetencji logiczno - matematycznych uczniów.
          Seminarium otwierające odbyło się 8 października 2014r w OEIiZK, siedzibie partnera projektu. W spotkaniu uczestniczyło osiemdziesięciu jeden uczniów warszawskich szkół podstawowych oraz trzydziestu siedmiu nauczycieli.
          Gościem specjalnym seminarium był prof. Michał Szurek z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, który zabawiał uczestników opowieściami matematycznymi, inspirując do tworzenia projektów w Scratchu. Spotkanie z profesorem pobudziło wyobraźnię uczestników i zaintrygowało ich nowym, dotychczas nie znanym podejściem do matematyki. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i uwagą uczestniczyli w eksperymencie poprowadzonym przez profesora.
          Po rozbudzeniu matematycznego myślenia uczniowie podzieleni na grupy zmierzyli się z nieznanym im językiem programowania Scratch, gdzie pod okiem programistów uczyli się podstaw programowania. Warto wspomnieć, że nauczyciele przeszli szkolenie w jęz. Scratch
          przed rozpoczęciem projektu, by móc pracować jako mentorzy swoich uczniów.
          Kolejne spotkanie odbyło się 28 października 2014r. Była to konferencja pt. „Proste jak matematyka". Jej celem było zaprezentowanie jak można się uczyć matematyki przez wykorzystywanie różnych narzędzi.
          Termin spotkania zgrał się z 100 rocznicą urodzin Martina Gardnera, wielkiego popularyzatora matematyki, autora wielu książek i setek artykułów publikowanych w prowadzonej przez niego comiesięcznej rubryce matematycznej w „Scientific American”
          w latach 1957 – 1981, na których swoje pasje matematyczne rozwijało wielu wybitnych matematyków amerykańskich.
          Historie z życia Gardnera opowiedziała Krystyna Kolendo – Dzięgielewska z Gdańska, której słuchaliśmy w ramach zorganizowanej telekonferencji, prezentując jednocześnie nowoczesne narzędzie, które może pomóc w we wspólnych lekcjach z całym światem.
          Prof. Lech Mankiewicz zaprezentował uczestnikom zasoby matematyczne Khan Academy, demonstrując filmiki matematyczne, które z powodzeniem wyręczają nauczyciela w tłumaczeniu matematyki, a największą ich zaletą jest to, że filmowy nauczyciel może wielokrotnie powtórzyć dany temat, aż uczeń go zrozumie i na dodatek nie straci cierpliwości. Wszyscy uczestnicy spotkania w pracowniach komputerowych zarejestrowali się na stronach Khan Academy i osobiście mogli doświadczyć - jak prosta jest dla nich matematyka przy
          współpracy z Khan Academy.
          Wybrane losowo sześć zespołów ze szkół warszawskich zaprezentowało swoje pierwsze animacje matematyczne, których bohaterami były oczywiście pączki. Jedną ze szkół była nasza szkoła. Uczniowie prezentowali grę „Cechy podzielności”.

          W drugiej części konferencji nauczyciele szkól z Ursusa zaprezentowali projekt MPotęga, gdzie zademonstrowali karty do gry typu getSmart,  jako narzędzie w nauce matematyki. W części warsztatowej zespoły uczniów i nauczycieli grały w karty. Na zakończenie uczniowie dostali kolejne zadanie do wykonania „Moja okolica”.
          Ostatnim, kończącym projekt spotkaniem była konferencja w dniu 8 grudnia 2014r. Uczniowie mieli szansę wykazania się swoimi umiejętnościami programowymi. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać ciekawe projekty zespołów oraz zobaczyć, jak projektuje się
          mapy.
          Projekt był wspaniałą, edukacyjną przygodą łączącą programowanie z matematyką.

           

          MATEMATICS IN FOCUS

           

                 

          W międzynarodowym konkursie matematycznym "Matematyka w obiektywie" wzięło udział czterech uczniów z naszej szkoły. W sumie do konkursu zgłoszono 4600 prac.

          Bardzo dziękuję wszystkim za udział w konkursie.

          Monika Korczak

           

          Magiczna Książka Kucharska pana Kleksa i klas: 4b i 4e

           

           

          Zainspirowani niezwykłymi umiejętnościami kulinarnymi Ambrożego Kleksa – bohatera naszej lektury, postanowiliśmy "ugotować" coś pysznego.

           

          https://picasaweb.google.com/114193505503681426697/MagicznaKsiazkaKucharska?authkey=Gv1sRgCNmqieL6p5K1SQ

           

          I tak powstały nasze przepisy na niebanalne dania i dwie książki, które opatrzone pieczęcią są dostępne w szkolnej bibliotece i można je czytać i oglądać na miejscu.

           

          Serdecznie zapraszamy:)

           

          Beata Dylska i uczniowie klasy 4b i 4e

           

           

          IV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

               

          EDUKACJA-ZABAWA-INTEGRACJA

          Już po raz drugi uczestniczyliśmy w międzynarodowej imprezie z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
          Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Każdy, kto w trakcie wakacji zdążył ją zapomnieć, miał okazję nadrobić te zaległości.

          Uczniowie klas 4-6 przystąpili do egzaminów sprawdzających umiejętność szybkiego i poprawnego liczenia w zakresie 100. W formie tzw. „minutki” każdy podawał wyniki przykładów z zakresu mnożenia liczb jednocyfrowych.

                         

          Kilku uczniów z klas 5a i 5d przeprowadziło ankietę pt. „Nauczenie którego przykładu z tabliczki mnożenia sprawiło Ci najwięcej trudności?”. Każdy z ankieterów odpytał 50 osób, zebrał wyniki w tabelce, a następnie sporządził wykres. Ankietowali wskazali, że do najtrudniejszych przykładów należą: 7 razy 8 (=56) oraz 9 razy 6 (=54).

          Wielu uczniów przygotowało wesołe i atrakcyjne plakaty z przykładami mnożenia, którymi ozdobiliśmy korytarz II piętra. Wśród dekoracji pojawiły się także wykresy z badań ankietowych oraz wierszyki ułatwiające zapamiętanie tabliczki mnożenia, np.

          Zimą w ruchu sanki, a latem rowery
          8 razy 8 to 64.

          Nie chcę być konikiem i nie chcę być łosiem
          8 razy 6 to 48.
          Powiem w tajemnicy – lubię dobrze zjeść
          7 razy 8 to 56.

          i kilka innych.

                 

          Główna impreza odbyła się 26 września 2014r. (piątek). Uczniowie zmagali się z tabliczką mnożenia przy pomocy specjalnych kart. Na tę zabawę każdy miał 1 minutę i musiał dobrać w pary 9 przykładów z właściwymi wynikami. Asystenci sprawdzali poprawność wyników i przyznawali punkty.

          Na zajęciach wychowania fizycznego wszyscy uczniowie uczestniczyli w grze matematyczno –sportowej PIŁKARZ MATEMATYK. Do odgadnięcia było 5 przykładów. Po każdej prawidłowej odpowiedzi zawodnik strzelał gola na pustą bramkę typu UNIHOC. Wbrew pozorom wcale nie było to łatwe zadanie.

          W pracowni komputerowej część uczniów zmagało się TABLICZKĄ MNOŻENIA NA CZAS (2 minuty), korzystając z aplikacji pochodzącej ze strony www.matzoo.pl.

                        

          Dużo emocji wywołały egzaminy przeprowadzane przez Patrole Egzaminacyjne. Uczniowie, działając w myśl hasła „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” odpytywali nauczycieli i pracowników szkoły. A przed szkołą cztery patrole (z klas 5c i 6c) egzaminowały rodziców. Za bezbłędne odpowiedzi wręczali certyfikaty potwierdzające znajomość tabliczki mnożenia i przybijali „żółwika”.

                      

          Większość uczniów uzyskało certyfikaty EXPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Świetnie spisali się rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły, z których każdy zdał egzamin i otrzymał tytuł eksperta.
          Dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy – uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły za aktywny udział w imprezie oraz p. Danucie Żuraw, p. Maciejowi Starczewskiemu, p. Mirosławowi Dubertowi oraz p. Katarzynie Niewińskiej za wsparcie przy przeprowadzeniu „tabliczkowych” konkurencji.

          Zachęcamy wszystkich uczniów do skorzystania z możliwości doskonalenia sprawności rachunkowej przy pomocy komputera (np. korzystając ze strony www.matzoo.pl).

          Zespół nauczycieli matematyki:
          Monika Korczak,
          Elżbieta Krawczyk,
          Diana Rowicka-Łagowska,
          Elżbieta Wróblewska.

          Więcej zdjęć znajduje się w galerii Picasa.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 141 im. majora Henryka Sucharskiego
      • 22 610-67-72 kier. gospodarczy 22 610-67-72 wew. 18 e-mail dodatkowy: sekretariat@sp141.edu.pl
      • ul. Szaserów 117 04-349 Warszawa Poland
      • https://www.facebook.com/SP141Warszawa/
      • /SP141Warszawa/SkrtykaESP
    • Logowanie