Lektury
LEKTURY KLAS I-III
- Afryka Kazika - Łukasz Wierzbicki
- Asiunia - Joanna Papuzińska
- Baśnie (do wyboru) - Hans Christian Andersen
- Brzechwa dzieciom - Jan Brzechwa
- Cukierku, ty łobuzie! – Waldemar Cichoń
- Detektyw Pozytywka - Grzegorz Kasdepke
- Doktor Dolittle i jego zwierzęta
- Drzewo do samego nieba - Maria Terlikowska
- Dziadek i niedźwiadek - Łukasz Wierzbicki
- Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren
- Dziewczynka z parku – Barbara Kosmowska
- Kapelusz Pani Wrony – Danuta Parlak
- Karolcia – Maria Krüger Kruger
- Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski
- Najpiękniejsze wiersze – Danuta Wawiłow
- Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) –
Justyna Bednarek - O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach –
Barbara Tylicka - O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski
- Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa
- Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska
- Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek
- Sposób na Elfa – Marcin Pałasz
- Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim
- Zaczarowana zagroda – Czesław Centkiewicz
LEKTURY KLAS IV-VIII
- Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – Rafał Kosik
- Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa
- Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne,
w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie - Chłopcy z Placu Broni, Ferenc Molnar
- Hobbit, czyli tam i z powrotem, John Ronald Reuel Tolkien
- Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks) – Janusz Christa
- Katarynka, Bolesław Prus
- Mikołajek (wybór opowiadań) – René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
- Mazurek Dąbrowskiego – Józef Wybicki
- Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa – Clive Staples Lewis
- Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy,
zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego) – Adam Mickiewicz - W pamiętniku Zofii Bobrówny – Juliusz Słowacki
- W pustyni i w puszczy – Henryk Sienkiewicz
- Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu,
Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie,
Orfeuszu i Eurydyce - Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie
- Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek,
Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce - Wybrane wiersze:W. Bełzy, J. Brzechwy, K. I. Gałczyńskiego, Z. Herberta,
A. Kamieńskiej, J. Kulmowej, A. Mickiewicza, C. Miłosza, T. Różewicza, J. Słowackiego,
L. Staffa, J. Tuwima, J. Twardowskiego - Pieśni i piosenki patriotyczne
- Wybrane bajki – Ignacy Krasicki
LEKTURY KLAS VII-VIII
- II część Dziadów,
- Aforyzmy Stanisława Jerzego Leca
- Artysta – Sławomir Mrożek
- Balladyna – Juliusz Słowacki
- Fraszki Jana Sztaudyngera
- Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński
- Mały Książę – Antoine de Saint-Exupéry
- Opowieść wigilijna – Charles Dickens
- Pan Tadeusz (całość) – Adam Mickiewicz
- Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka - Adam Mickiewicz
- Syzyfowe prace – Stefan Żeromski
- Quo vadis, Latarnik – Henryk Sienkiewicz;
- Wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII – Jan Kochanowski
- Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto K. K. Baczyńskiego,
S. Barańczaka, C. Norwida, B. Leśmiana, M. Hemara, J. M. Rymkiewicza,
W. Szymborskiej, K. Wierzyńskiego,
J. Lechonia, J. Lieberta, - Wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie - Adam Mickiewicz,
- Zemsta – Aleksander Fredro,
- Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż) – Melchior Wańkowicz,
- Żona modna – Ignacy Krasicki
LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE KLAS IV-VI
obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym
- Alicja w Krainie Czarów – Lewis Carroll,
- Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery,
- Biały Mustang - Sat-Okh,
- Cudowna podróż – Selma Lagerlöf,
- Cyberiada (fragmenty) – Stanisław Lem,
- Janko Muzykant – Henryk Sienkiewicz,
- Kapelusz za 100 tysięcy – Adam Bahdaj,
- Król Maciuś Pierwszy – Janusz Korczak,
- Księga dżungli – Joseph Rudyard Kipling,
- Magiczne drzewo - Andrzej Maleszka,
- Pajączek na rowerze - Ewa Nowak,
- Przygody Tomka Sawyera – Mark Twain,
- Skarb Troi – Olaf Fritsche,
- Skrzynia Władcy Piorunów - Marcin Kozioł,
- Sposób na Alcybiadesa – Edmund Niziurski,
- Tajemniczy ogród lub inna powieść – Frances Hodgson Burnett,
- Trzej muszkieterowie - Aleksander Dumas,
- Winnetou - Karol May,
- Wybrana powieść - Alfred Szklarski,
- Wybrana powieść - Kornel Makuszyński,
- Wybrana powieść - Małgorzata Musierowicz,
- Wybrane pozycje z serii Nazywam się... (np. M. Kopernik, F. Chopin,
M. Curie-Skłodowska, Jam Paweł II i inne), - Inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.
LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE KLAS VII-VIII
obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym
- Dywizjon 303 – Arkady Fiedler,
- Krzyżacy – Henryk Sienkiewicz,
- Monte Cassino (fragmenty) – Melchior Wańkowicz,
- Oskar i pani Róża – Eric-Emmanuel Schmitt,
- Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty) – Miron Białoszewski,
- Pozłacana rybka – Barbara Kosmowska,
- Przekroczyć próg nadziei (fragmenty) – Jan Paweł II,
- Stary człowiek i morze – Ernest Hemingway,
- Stowarzyszenie Umarłych Poetów – Nancy H. Kleinbaum,
- Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty) – Karolina Lanckorońska,
- Wybrana powieść kryminalna – Agatha Christie,
- Lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela,
w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.